Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hizmet dökümü sorgulama

Sigortalılar sigortalarının yatıp yatmadığını bunun yanında, sigorta primlerinin ne kadar üzerinden yattığını sorgulama prim ve hizmet dökümü bilgisi alma sistemi aktif edildi. Hizmet Dökümü’nün nasıl alacağınızı detayları ile haberimizde tarif ettik.

Giriş Tarihi: 26.1.2015 13:57
SSK hizmet dökümü sorgulama
Sosyal Güvenlik Kurumu ( ve ) ile ilgili her türlü sorgulamanızı bu haber ile yapabilirsiniz. İster E-SGM üzerinden isterse E-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümü, Bağkur prim borcu öğrenme gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

internet üzerinden saniyeler içerisinde size vereceğimiz web sayfalarından SGK Prim Sorgulama, Bağkur Sigorta ve Prim Sorgulama, İşe Giriş Sigorta soğulama gibi işlemleri yapabilirsiniz. E-SGK ile de aynı işlemleri yapabilir hatta Emekliliğinizi bile sorgulayabilirsiniz.

Türkiye'de insanların özellikle internet üzerinden büyük bir merakla sorguladıkları SSK SGK bilgileri, primi sorgulama işlemleri ve vergi affı ile ilgili yeni gelişen haberleri bu yazımızdan sizlere aktaracağız. Sigorta Güvenlik Kurumu bilgilerinize saniyeler içinde aşağıdaki ilgili linkten ulaşabilirsiniz. SGK ve SSK Hizmet dökümlerinizi ve SGK dair tüm bilgileriniz aşağıdaki bilgiler ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Sigortalılar sigortalarının yatıp yatmadığını bunun yanında, sigorta primlerinin ne kadar üzerinden yattığını SSK sorgulama prim ve hizmet dökümü bilgisi alma sistemi aktif edildi. Hizmet Dökümü'nün nasıl alacağınızı detayları ile tarif ettik.

SGK'nın Amacı Nedir?

SGK 'nın temel amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine bağlılığını kaybetmeden etkin, kolay erişilebilir, mali açıdan kişileri rahata erdirebilir ve çağdaş şartlar altında sosyal güvenlik sistemini yürütmektir. Yani SGK 'nın amacı, kişileri başka kişilere muhtaç olmadan devlet güvencesi altına alabilmektir.

SGK'nın Görevleri Nelerdir?

- Uluslararası programları göz önünde bulundurarak sosyal güvenlik politikalarını hayata geçirmek

- Bu sosyal güvenlik politikalarına yönelik çalışmalar yapmak

- SGK kurumuna bağlı olacak kişilere yani hizmet sunacağı kişilere hak ve yükümlülükleri konusunda bilgiler vermek

- SGK kurumuna bağlı olacak kişilere haklarının kullanmasında ve yükümlülüklerini yerine getirmesinde yardımcı olmak

- Belirli olan kanun ve diğer kanunlara yönelik SGK kurumuna verilen görevleri yerine getirmek

- Sosyal güvenlik açısında kamu idareleri ile işbirliği içerisinde olmak

- Sosyal güvenliğe ilişkin konulara yönelik çalışmalar yapmak

- Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlar ile iş birliği içerisinde olmak

- Yabancı ülkeler ile sosyal güvenliğe ilişkin çalışmalarda gerekli olan çalışmaları gerçekleştirmek

- Gerekliliklerine yönelik olarak yürürlüğe girmiş olan uluslararası antlaşmaları yerine getirmek

- Vatandaşına daha iyi bir yarar sağlayabilmek adına uluslararası yeniliklerle yakından ilgilenmek

İşe başladıktan sonra sigortalı olmanız için işvereninizin işlemleri başlatması gerekir. İşe başladığınızda sonra bir ay içerisinde halen daha sigortalı değilseniz bu durumu önlemek adına Sigorta İl Müdürlüklerine ve Sigorta Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. SGK 'nın adını rencide edecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Yani çalışan ile işveren arasında belirlenmiş ve kanunlar ile korunmuş olan yükümlülükleri azaltmaya yönelik bir antlaşma içerisine girilemez. SGK 'dan emekli olup emekli maaşa bağlanan vatandaşlar aylık sosyal güvenlik destek primi ödeme şartı ile tekrardan çalışabilirler.

SGK 'ya bağlı olup olmadığımı nasıl anlayabilirim diyor olabilirsiniz. SGK 'ya bağlı olup olmadığını anlamak için işyerinizin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü'nden çalışmalarının SGK 'ya gidip gitmediğini kontrol edebilir, işvereninizin SGK 'ya göndermek zorunda olduğu ve çalışanlarında görebileceği bir yere asmak zorunda olduğu belgeden isminizi, çalıştığınız gün saysını ve SGK 'ya bildirilen ücretlerinizi kontrol edebilir veya sigortalı hizmetler ile ilgili merkezlerden çıktı alabilirsiniz. SGK 'ya bağlı olmadığını tespit ettiğinizde bununla birlikte sigortasız çalıştırıldığınızı tespit ettiğinizde Sigorta Müdürlüklerine veya Sigorta İl Müdürlüklerine başvurabilir veya çalışmaya başladığınız senenin sonundan itibaren beş yıl içerisinde ilgili mahkemelere başvurabilirsiniz.

SGK, Sosyal Sigortalar Kurumunun kısaltılmış halidir. İnsanların çalışma hayatında da yaşlandıklarında da yaşam kalitesini etkileyecek olan en önemli etken sosyal güvence içinde olmaktır. Sosyal güvenlik, vatandaşların kazanmış olduğu gelirlerini göz önünde bulundurmadan toplum huzurunu bozan sosyal tehlikelerin vermiş olduğu zararlardan primli veya primsiz olarak, vatandaşın sosyal tehlikeler sonucunda kurtarılma güvencesidir. Ülkemizde sosyal güvenlik hakkı Anayasamızın 60. Maddesinde belirtilmiştir. Anayasamızın 60. Maddesi "Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar" hükmüdür.

Sosyal güvenlik kavramı yani SGK, mesleki veya sosyal risk sebepleri yüzünden geliri veya kazancı azalmış olan vatandaşların başka kimselere muhtaç olmadan, geçinme ve yaşama ihtiyaçlarını sağlayan bir sistem olarak da tanımlanır.
Geçtiğimiz yıllar içerisinde SGK yeniden düzenlenmiş ve eşit ve adil bir yapıya kavuşturmak amacı ile yenilikler yapılmıştır. 2006 yılında farkı vatandaşlara hitap eden , BAĞ KUR ve Emekli Sandığı kurumları tek bir çatı altında yani SGK çatısı altında toplanmıştır.

SGK kurumuna bağlı olarak da emeklilik haklarından faydalanabilirsiniz. Denildiği gibi , BAĞ KUR ve Emekli Sandığı kurumları SGK çatısı altında toplanmaktadır. Bağlı olduğunuz bu kurumlardan herhangi birisine ait çalışmalarınızı devam ettirip emeklilik şartlarını tamamladıktan sonra emeklilik hakkınızı kullanabilirsiniz. , BAĞ KUR ve Emekli Sandığı emeklilik şartları hepsi için farklıdır. Ortak olan sadece hepsinde de tamamlanması gereken yaş, tamamlanması gereken hizmet süresi ve tamamlanması gereken prim ödeme gün sayısı vardır. Yalnız bu şartlar her kurum için farklı belirlenmektedir. Kadınlar için ve erkekler için de farklılık göstermektedir. SGK çatısı altında toplanan tüm bu kurumlardan bağlı olduğunuz kuruma ait olan emeklilik şartlarını öğrenebilir, ne zaman emekli olacağınız konusundan tahmini bir hesaplama yapabilirsiniz.

Vatandaş SGK çatısı altında toplanan kurumlardan bağlı olduğu kurumun üç kategoride altındaki şartları yerine getirdikten sonra emekli olabilir. Vatandaş bağlı olduğu kurumunda belirli bir süre geçirip emeklilik şartları tamamlandıktan sonra SGK vatandaşa ödediği prim miktarına bağlı olarak emeklilik maaşı bağlar. Tüm bunlar sayesinde vatandaş SGK' ya bağlı olan kurumlardan herhangi birine bağlı olduğu sürede ve emeklilik döneminde vatandaşlar başka kişilere muhtaç olmadan hayatına devam edebilir. SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak vatandaş hem devlet güvencesi altına girmiş hem de sırtını devlete yaslamış olacaktır.

SGK NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

Emeklilik için gerekli olan şartları yerine getirdiğinizde emekli olabilirsiniz. Emeklilik için yerine getirmeniz gereken en önemli şartlar emeklilik yaşının doldurulması ve prim ödenen gün sayısının tamamlanmasıdır.
Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim diye düşünen emekli adayları için (SGK) Sosyal Güvenlik Kurumu bu işlemi kolay bir şekilde yapmamız için olanak sağlıyor. Ne zaman emekli olabileceğinizi kişisel ve SSK kayıt bilgilerinizi kullanarak emeklilik hesaplamasını yapabilirsiniz.
Yukarıdaki bağlantıyı tıkladıkdan sonra bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurun, emin olduktan sonra "GÖNDER" butonuna basın sonuçlar önünüze listelenecektir. Formu nasıl doldurmalıyım? 1- Siteye girdikten sonra doğum tarihinizi gün/ay/yıl olarak seçiniz 2- Şu andaki SSK Prim Ödeme Gün Sayısını yazınız. 3- Askerlik Borçlanmasını hesaplamaya dahil etmek istiyorsanız bu alanı 450 yada 600 gün olarak doldurabilirsiniz.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ ÖĞRENME

2012 senesinden itibaren sorgulama işlemini vatandaşlar Sms yolu ile de yapabileceklerdir. Bu uygulama kapsamında, GSM numarası içerik bilgileri ile mesaj gönderilen cep telefonun kayıtlı olduğu kişinin, aynı T.C. Kimlik numarasına sahip olması gerekmektedir. Kişisel bilgilerin muhafaza altına alınması için, E-Devlete taşınan SSK sorgulamalarına ilişkin bilgileri sistem kendi içerisinde muhafaza etmektedir. Alınan bu tedbirler neticesinde, kişilerin hakkında girdikleri, T.C. Kimlik NO'nun yanı sıra; baba adı, nüfusa kayıtlı il-ilçe, cilt no, aile sıra no gibi herkese özel bilgileri isteyecek. Bu şekilde edinilen veri girişi kişiye özel olacak ve ayrıca başkasının sorgulama yapması ihtimali en aza indirgenecektir.

SGK PRİM SORGULAMA

GK prim sorgulama iki şekilde yapılır. Birincisi şifresiz SGK'nın resmi sitesi üzerinden E-SGK ile, ikincisi de E-Devlet sistemi ile SSK-SGK prim sorgulamadır. Şifresiz SSK-SGK prim sorgulama için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfa da uyruk kısmını seçiniz ve sizden istenilen kimlik bilgilerini giriniz. Girdiğini bilgilerden emin olduktan sonra "Sorgula" butonuna tıklayınız. Açılan sayfada "Hizmet Bilgisi" daha sonra da "4A Hizmet Bilgisi" kısmına tıklayınız. E-Devlet sistemi ile SSK-SGK prim sorgulama işleminiz için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. "Kimliğimi Şimdi Doğrula" butonuna tıklayınız. T.C. Kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra "Sisteme Giriş Yap" butonuna tıklayınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SSK hizmet dökümü sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN