ta çağ başlıyor

hastalığın nedenlerini yok etmeyi hedefleyen lar üretmek için kolları sıvadı. Bu ilaçlar hatalı genleri tespit edip hastalığı tedavi edecek

Giriş Tarihi: 31.1.2015
İlaçta genetik çağ başlıyor
Dünyanın en büyük nden , birçok hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik lar üretmek amacıyla bir araştırma programı başlattığını duyurdu. İlaçlar, hastalık genlerinin "ayıklanacağı" Crispr adlı bir teknikle geliştirilecek. Bu tekniğin, mevcut yöntemlerden daha ucuz, daha hızlı ve doğruluk payının daha yüksek olduğu belirtiliyor. Araştırma, dünyanın farklı bölgelerinden önde gelen dört akademik ve endüstriyel gen araştırmaları merkezi tarafından yürütülecek. İngiliz Astra Zeneca şirketinin Başkan Yardımcısı Dr. Lorenz Mayr, bu programın diyabet, kalp hastalıkları ve birçok kanser türü için ilaç geliştirilmesi sürecini hızlandırmasını umduklarını söyledi.

BAKANLIK'TAN ANTİBİYOTİK UYARISI - TIKLAYIN

'BİLİMİ DURDURAMAZSINIZ'
Mayr, "Bilimi durduramazsınız. Bu, biyoteknoloji alanında onlarca yıl sonra kaydedilen en büyük gelişmelerden biri" dedi. Birçok ciddi hastalık insan vücudundaki genlerin bozulmasından kaynaklanıyor. İnsan genom projesi, insanların yaklaşık 24 bin geni olduğuna karar vermişti. Bu genler, vücutta her hücrede çift zincirli yapıda bulunuyor. İnsan genom projesiyle 15 yıl önce insan DNA'sının diziliminin belirlenmesi, sonunda belli hastalıklardan sorumlu hatalı genlerin tespit edilip bunları tedavi edecek ilaçların geliştirilmesi umudunu doğurmuştu. Araştırmada kullanılacak teknik basit bir mantığa dayanıyor. İlaç şirketleri, hastanın DNA'sından hastalığa neden olan geni çıkarıp, bunları hastalığın tedavisine yönelik ilaç testlerinde kullanacak. Dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, 10 yıl süren ve milyarlarca dolara mal olan İnsan Genom Projesi'nin tamamlanmasını ilan ettiği konuşmasında yeni kuşakların kanserin ne olduğunu bilmeyeceği umudunu dile getirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaçta genetik çağ başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN