Küçüklere operasyondan sonra iyileşeceğini anlatın

Korku ve kaygılarınızla başa çıkmak için çocuğunuz ameliyat olmadan önce hastalığı ve ameliyat süreci hakkında bilgilenin. Korkularını yenmesi için çocuğunuzun sorularına açıklıkla cevap verin

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Küçüklere operasyondan sonra iyileşeceğini anlatın
O duyguyu yaşamayan, o süreci geçirmeyen ne demek olduğunu çok da anlamaz aslında! Çocuğunun iyileşmesi, yeniden sağlığına kavuşması için ameliyatın şart olduğunu bilseler de, ameliyatı önce anne babanın kabullenmesi gerekiyor ki bu kimileri için çok da kolay olmayabiliyor. Hele birden fazla çocuğu olanlar, bir yandan da diğer çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara da hem fiziksel, hem ruhsal açıdan destek sağlamak zorunda oldukları için daha da zor bir süreçle karşı karşıya kalabiliyorlar. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'nden Psikolog Dr. Senem Zeytinoğlu, ameliyat öncesinde anne-babalara ışık tutacak yol rehberini anlattı.

1. Ameliyat hakkında bilgilenin

Kendi korku ve kaygınızla başa çıkmak için, hem çocuğunuzun hastalığı, hem de ameliyat süreci hakkında bilgilenin. Korku ve kaygı, çoğunlukla bilmemekten doğuyor. Doktor ve hemşirelerin ameliyat öncesinde sizi bu konularda detaylı olarak bilgilendirmelerini istemekten çekinmeyin. Hastalık ve ameliyat ile ilgili bilgileri internet yerine doktorunuzdan ve tedavi takımınızdan almayı tercih edin. Bilgilendikçe daha az kaygılanır kaygınızı çocuğunuza daha az yansıtırsınız.

2. Not tutun

Anne-babalar ameliyat öncesinde kaygılarının yüksek olması dolayısıyla, doktor ve hemşirelerden aldıkları bilgileri kolaylıkla unutabiliyorlar. Bu nedenle doktor ve hemşirelerle konuşurken, yanınızda birinin not tutmasını sağlayın.

3. Destek almaktan çekinmeyin

Kendi duygularınızla baş etmek için, yakınlarınızdan ya da uzmanlardan destek alabilir, korku ve kaygılarınızı onlarla paylaşabilirsiniz. Fakat çevrenizdeki insanlarla konuştuğunuz tek konunun çocuğunuzun ameliyat ve tedavisi olmasından kaçının. Bu size faydadan çok zarar getirebilir.

4. Ameliyat ile iyileşeceğini çocuğunuza anlatın
Çocuğunuza geçireceği ameliyatı ve tedavi sürecini anlayacağı, yaşına uygun bir dille önceden anlatmanız, saklamamanız önemli. Duygularını ifade etmesi ve soru sorması için fırsat verin. Ona oyuncak doktor çantası alarak duygularını oyun ile ifade etmeye de teşvik edebilirsiniz.

5. Ceza olmadığının altını çizin

Kimi çocuklar ameliyatı yaptıkları bir davranışa karşı ceza olarak algılayabiliyor. Çocuğunuza ameliyatın bir ceza olmadığını ve tedavisinin her sürecinde onun yanında olacağınızı anlatın.

6. İkili konuşmayın

Cevabını bilmediğiniz, emin olmadığınız sorulara kesinlikle cevap vermeye çalışmayın. Bu, çocuğunuzda korkuya yol açacak ve bir şeyleri kendisinden sakladığınızı düşünerek daha da endişelenmesine neden olacaktır. Cevabı bilmiyorsanız doktora ve/veya hemşireye sorarak cevabını öğreneceğinizi söyleyin. İki anlama gelebilecek ya da çocuğunuzu korkutacak kelimeler kullanmayın.

7. Tutamayacağınız sözler vermeyin

Onun bu süreci en az zararla, ruhunda en küçük bir yaraya yol açmadan atlatması için elinizden geleni hatta fazlasını yapmaya hazırsınız. Ama tutamayacağınız sözler vermeyin.

ÇOCUĞUNUZ OKUL ÇAĞINDAYSA...
Konuşmanızı 1-2 hafta önce gerçekleştirin.
Çocuğunuza karşı dürüst olun ve neden ameliyat olması gerektiğini açık bir şekilde anlatın. Konuşmanız sırasında öfkelenebilir ya da içine kapanabilir. Bu normal bir tepkidir. Onu, duyguları hakkında konuşmaya teşvik edin.
Çocuğunuza ameliyat sürecini yaşına uygun bir hikaye kitabı ya da bilgisayarda oynayabileceği bir ameliyat oyununu kullanarak anlatabilirsiniz.
Konuşma sonrasında, çocuğunuzun soruları olup olmadığını kontrol edin. Bu yaştaki çocuklar anlattıklarınızı dikkatle dinleseler de kafalarını karıştıran noktalar olabilir.
Çocuğunuzun arkadaşlarının da onu ziyaret etmesini ya da telefon ve/veya internet gibi yollarla iletişimde kalmalarını sağlayın.
Çocuğunuzun ameliyat öncesinde kendi çantasını hazırlamasına izin verin.

YAŞINA GÖRE AMELİYATI ANLATMANIN YOLLARI

0-2 yaşları arasındaysa

Çocuğunuz, bu yaşta ameliyat olacağını ona anlatmaya çalışsanız da anlayamaz.
Onu rahatlatmak için en sevdiği oyuncağını veya battaniyesini getirebilirsiniz.
Çocuğunuzu rahatlatan müzikleri de hastane odasında çalabilirsiniz.
Günlük rutinlerinizi muhafaza etmeniz önemlidir. Bunun yanında; ten teması, çocuğunuzun sizin kokunuzu ve sesinizi duyması önemli.

2-3 yaşları arasındaysa


Bu yaştaki çocuğun zaman kavramı daha gelişmemiştir. Bu yüzden onunla konuşmak için ameliyattan 1-2 gün önceyi bekleyebilirsiniz.
Çocuğunuzun yaşına uygun bir dil kullanın.
Sizin varlığınız, dokunuşunuz ve sesiniz çocuğunuz için en rahatlatıcı faktörlerdir. Ona, bu süre zarfında mümkün olduğu kadar onun yanında olacağınızı anlatın. Ameliyat dönemi ile ilgili kendi yaş dönemine uygun bir kitap okumak da hem size, hem çocuğunuza iyi gelebilir.
Çocuğunuzun en sevdiği oyuncağını beraberinizde hastaneye getirebilirsiniz.
Çocuğunuza, oyuncak doktor çantası alarak duygularını oyun ile ifade etmeye teşvik edebilirsiniz.

4-6 yaşları arasındaysa


Ameliyattan 3-4 gün öncesinde konuşmanızı gerçekleştirin.
Çocuğunuza ameliyat sürecini yaşına uygun bir hikaye kitabı, oyuncak doktor çantası ya da bilgisayarda oynayabileceği bir ameliyat oyununu kullanarak anlatabilirsiniz.
Kelimelerinizi dikkatli seçin. İki anlama gelebilecek ya da çocuğunuzu korkutacak kelimeler kullanmaktan kaçının. Örneğin, "Doktor seni uyutacak" yerine, "Sana ameliyat süresince uyumanı sağlayan bir ilaç verecekler, sonra uyanacaksın" diyebilirsiniz.
Çocuğunuza ameliyat olmasının onun suçu olmadığını anlatın.
Çocuğunuza duygularını ifade etmesi ve soru sorması için fırsat verin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçüklere operasyondan sonra iyileşeceğini anlatın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN