Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Refiye'nin gülen yüzü Türkiye'nin gururu

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Refiye'nin gülen yüzü Türkiye'nin gururu

Sağlık Bakanlığı, bağırsakta görülen gardner sendromuyla zor yıllar geçiren Refiye Yılmaz'ı iki yıl önce tedavi için ABD'ye gönderdi. Miami'de 5 organı birden değiştirilen Refiye artık sağlıklı ve mutlu...

Tekirdağlı Refiye Yılmaz (25), bağırsakta görülen gardner sendromu hastasılığı nedeniyle zor yıllar geçirdi. İç organlarını tümör sarmıştı. Bebek mamasıyla besleniyordu. Tedavi için ABD'ye gitmesi gerekiyordu. Adına kampanyalar düzenlendi. Refiye'nin durumunu öğrenen Sağlık Bakanlığı, iki yıl önce onu ABD'ye gönderdi. Annesi ve Refiye için ev kiralandı. Sonuçta da beyin ölümü gerçekleşen bir gencin organları sayesinde hayata tutundu.

EKİBİNLİ DERİ TÜRK PROFESÖR
Prof. Dr. Akın Tekin liderliğindeki bir ekip, Miami Jackson Memorial Hastanesi'nde Refiye'ye mide, pankreas, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak ve kalın bağırsak nakli gerçekleştirdi. Türkiye'ye dönen Refiye, her ay iki kez İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kontrolden geçiyor. Genç kıza 3 ayda bir kolonoskopi ve endoskopi yapılıyor. Veriler, ABD'ye gönderiliyor. Bu süreç 5 yıl boyunca devam edecek. Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Uluğ Erdegez "Endişe verici hiçbir şey yok. Refiye çok iyi" dedi. Çoklu organ nakli ile 5 organı birden değiştirilerek yeniden doğan Refiye Yılmaz (25), yeni yaşamını ilk kez SABAH'a anlattı. Enfeksiyon riski nedeniyle ailesinden başka kimseyle görüşmesine izin verilmeyen Refiye ile doktorlardan aldığımız özel izinle bir araya geldik. İşte anlattıkları;
Organlarım değiştikten sonra yepyeni bir insan oldum. Ölüyordum. Hayat benim için bitiyordu. "Organlar bulundu" haberi gelince anneme sarıldım. Mucizeydi bu. Bana verilen ikinci hayattı. Uzun bir süre aynada yüzümü göremedim. Ama iki ay sonra yeniden doğmuştum.

'BEN DE ORGAN BAĞIŞI YAPACAĞIM '
Sağlığımda şu ana kadar bir sıkıntı yok. Akın Tekin daha önce Katarlı 26 yaşındaki bir gence 5 organ nakli birden yapmış. Hatta onun geçen ay bir bebeği bile oldu. Çok umutluyum. Akın Tekin'e ilk olarak "Bana kim organlarını bağışladı? Ailesiyle tanışabilir miyim?" diye sormuştum. "Tabii ki ama kontrol için ABD'ye geldiğinde" demişti. Onlarla tanışmak için sabırsızlanıyorum. Oğullarının organlarıyla yeniden doğdum. Onlar artık benim manevi ailem. Organ bağışı çok önemli. Kalbim, akciğerim, karaciğerim, yüzüm, ellerim bana ait. Ben de onları bağışlayacağım.

'TIP EĞİTİMİ ALMAYA KARAR VERDİM '
Hayata bakışınız değişiyor. Her şeyi, herkesi seviyorsunuz. Mutsuzluk uzağınızda. Umut yanı başınızda. Ameliyattan önce markette kasiyerdim. Açıköğretimde Çalışma Ekonomisi ve Endrüstri İlişkileri son sınıf öğrencisiyim. ABD'de yepyeni bir ben yarattım. ABD'de kaldığım 1.5 yılda dil kursuna gittim. Çok iyi İngilizce konuşuyorum. İspanyolca öğrendim. Tıp eğitimi almaya karar verdim.Yaşın bir önemi yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Refiye'nin gülen yüzü Türkiye'nin gururu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN