tedavisinde başarı artıyor

Türkiye'de çocuk lerinde tedavide başarı oranlarının önceki yıllara kıyasla artış göstererek, yüzde 70'lere ulaştığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 16.2.2015 11:53 Güncelleme Tarihi: 16.2.2015 11:54
Kanser tedavisinde başarı artıyor
Uluslararası Savaş Örgütü (UICC) Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tezer Kutluk, ''15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü'' dolasıyla yaptığı açıklamada, dünyada her yıl 200 bin, Türkiye de ise 3 bin çocuğun kansere yakalandığını belirtti.

Kutluk, son 20 yıldaki gelişmeler ve bugünün tıp teknolojisiyle çocuk kanserlerinin tedavisinde başarı oranlarının gelişmiş ülkelerde yüzde 85'lere ulaştığını bildirdi. Hastalığın tanısında yaşanan gecikmeler ve hizmete erişimdeki sorunlar nedeniyle başarılı tedavi konusunda dünya ortalamasının yüzde 50 civarında kaldığını ifade eden Kutluk, Türkiye'de bu oranın yüzde 70'i bulduğunu, bunun da önemli bir başarı olduğunu dile getirdi.

Wilms ve Hodgink tümörlerinde yaşam şanslarının yüzde 90'ı aştığını anlatan Kutluk, ''1960'lı yıllarda 10 lösemili çocuktan ancak birisi kurtarılırken, bugün artık 10 lösemili çocuğun 9'unun hastalığı tedavi edilmektedir'' şeklinde konuştu. Kutluk, ''Çocuk kanserleri önemli ölçüde tedavi edilebilir hastalıklar grubuna girmiştir. Tedavilerdeki başarı oranları her geçen gün artmaktadır. Ebeveynler umutsuzluğa kapılmamalıdır'' ifadelerine yer verdi.

Gerek erişkin gerekse çocuk kanserlerinde erken tanının çok önemli olduğunu vurgulayan Kutluk, tedavi başarısını olumlu etkileyen erken tanı için halkın bilgi düzeyinin ve farkındalığının artırılmasının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser tedavisinde başarı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN