Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eleştiriye kurşunla yanıt vermek hastalık!

Bizim inandığımıza inanmayanı öldürmek, hastalıklı bir ruh halinin işareti. Ruh sağlığı yerinde olmayan bazı insanlar kendilerini hukuktan üstün görerek meseleleri kendi ceza yöntemleri ile çözmeye çalışıyor

Giriş Tarihi: 24.2.2015
Eleştiriye kurşunla yanıt vermek hastalık!
Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen ile son zamanlarda dünyada sıkça karşılaştığımız terör ve canlı bomba eylemlerini konuştuk...
Etnik duygular, din, mezhep, ülke; bir insanın katil olmasını gerçekten bu kadar etkiliyor mu?
Temelde ruhsal bozukluktur insanı katliama, teröre, cinayete yönlendiren. Ama ruh sağlığı bozuk olan insan; bazı siyasi, sosyolojik, ekonomik, dini unsurlardan da beslenir. Bu beslendiği unsurları eyleminin temel çerçevesi haline getirse de, özünde ruhsal bozukluktan dolayı insan öldürür. Bir insanı öldürmek öyle kolay bir şey değildir. Birçoğumuzun siyasi duruşu, dini inancı veya inançsızlığı vardır ama hepimiz gidip de insan öldürmüyoruz. Düşünceye karşı düşünceyle yanıt veriyoruz, mücadelelerimizi siyasi çerçevede yapıyoruz. Ama ruh sağlığı yerinde olmayan bazı insanlar katil oluyor. Düşünce ve ifade özgürlüğünün olduğu demokratik bir ülkede, herkes eleştirilebilir. Her eleştiriye 'hakaret' damgası basılırsa, o ülkede demokrasi diye bir şey kalmaz, o ülkede faşizm hakim olur. Hakaretin tanımı ve ölçütü hukukta, yasalarda zaten bellidir ve hukuken cezası da vardır. Ancak ruh sağlığı yerinde olmayan bazı insanlar, kendilerini hukukun üzerinde görerek, başkalarını cezalandırmayı, üstelik de cinayetle cezalandırmayı iş ediniyorlar.

SADECE KINAMANIN FAYDASI YOK


Yani bu davranışın dinle veya milliyetçilikle alakası yok mu? Bu insanlar normal ruh halinde olmadıkları için mi katliam yapıyorlar?
Demokratik bir ülkede herkes dindar olacak diye bir şey yok. İsteyen Tanrı'ya, Allah'a, peygambere inanır, isteyen inanmaz. "Herkes benim inandığıma inanmak zorundadır. İnanmayanı veya inançlarımı eleştireni yok ederim." Bu hastalıklı bir bakış açısıdır. 'Benim kutsalımı kimse eleştiremez' faşizan bir bakış açısıdır. Çünkü kimine göre kutsal olan, başkasına göre kutsal olmayabilir. Eleştiriye kurşunla yanıt vermek hastalıklı bir ruh halinin sonucudur. Üstelik bu dine de zarar veren, dini de zora sokan bir anlayıştır. İnsanların terör eylemlerine karşı göstermelik kınamaların ötesine geçmeleri, bu tür eylemlere etkin ve içten bir biçimde karşı çıkmaları gerekir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Eleştiriye kurşunla yanıt vermek hastalık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN