Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kadınlarda daha fazla görülüyor

Üşüme, yorgunluk, kilo artışı, çarpıntı, sinirlilik ve iştahsızlık gibi birçok belirtiyle kendini gösteren hastalıklarının erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görüldüğü bildirildi.

Giriş Tarihi: 27.2.2015 17:14 Güncelleme Tarihi: 27.2.2015 17:14
Tiroid kadınlarda daha fazla görülüyor
Dicle Üniversitesi Endokrinoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Uzman Dr. Zafer Pekkolay, hastalığı ve tedavide kullanılan cerrahi yöntemler hakkında bilgi verdi. Asistan doktor, başhemşire yardımcıları, hemşireler ve personellerin katıldığı eğitim seminerinde konuşan Uzm. Dr. Zafer Pekkolay tiroidin, boynun alt kısmında ve soluk borusunun ön tarafında yer alan, kelebek şeklinde, büyük etkilere sahip küçük bir bez ve metabolizmanın ana düzenleyicisi olduğunu belirterek, troidin en yaygın görülen sorunun tiroid bezinin az çalışması olan hipotiroidi olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Zafer Pekkolay, "Tiroid kadınlarda daha sık görülür. En sık görülen tiroid olan hipotiroidinin en sık nedeni ise haşimato hastalığıdır. Haşimato hastalığında vücut tiroid bezini tahrip eder eğer tiroid hormonu yetersizse hastaya tiroid hormonu verilir. Bir insanın sağlıklı olabilmesi için tiroid hormonlarının devamlı ve yeterli miktarda salgılanması gerekmektedir. Az miktarda salgılanması vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına, fazla miktarda salgılanması ise vücut fonksiyonlarının hızlanmasına neden olmaktadır" dedi.

Tiroid bezinin kendi başına, devamlı ve vücut gereksinimden fazla olacak şekilde tiroid hormonu üretmesine hipertirodi denildiğini de vurgulayan Uzm. Dr. Zafer Pekkolay, "Menopoz döneminde nispeten sık görülen hipertiroidi, bu dönemde zaten artan kemik erimesi riskini daha da artırır. Gebelerde hipertirodi tedavi edilmezse, preeklampsi olarak bilinen tansiyon yüksekliği- gebelik zehirlenmesi, bebekte gelişme geriliği, erken doğum ve bebeği anne karnında kaybetme riski artmaktadır" diye konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ RAHATSIZLIĞA GÖRE DEĞİŞİYOR

Uzm. Dr. Zafer Pekkolay, kanda tiroid hormonlarının düşük düzeyde ise hipotiroid, yüksek düzeyde ise hipertiroidi dendiğini ifade ederek, "Her türlü tiroid bezi büyümesine guatr, tiroid bezi içinde normal bezden farklı yapı nodül olarak adlandırılır. Tiroid bezinin yol açtığı bazı rahatsızlarda ilaç ve radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaktadır. Tiroidin iyi ve kötü huylu hastalıkları cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Tiroid bezinden kaynaklanan rahatsızlıkların doğru teşhisi için aile öyküsünün yanı sıra hastanın şikayetlerinin belirlenmesi de çok önemlidir. Bunun yanında, ultrason ve sintigrafi de kesin tanının konulmasında kullanılan son derece güvenli yöntemlerdir" şeklinde konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiroid kadınlarda daha fazla görülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN