Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarda gribe dikkat!

Giriş Tarihi: 28.2.2015 14:00 Güncelleme Tarihi: 28.2.2015 14:01
Çocuklarda gribe dikkat!

Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Başkent, çocukların erişkinlerden daha uzun süre hastalığına maruz kaldığını ifade ederek, gripte en iyi tedavinin destekleyici tedavi olduğunu söyledi.

Uzm. Dr. Ali Başkent, çocuk gribi, belirtileri, teşhisi, tedavisi ve alınacak önlemler hakkında bilgi verdi. Gribin, etkeni influenza virüsü olan, ateş, titreme, öksürük ve baş ağrısı belirtileri ile seyreden bir hastalık olduğunu dile getiren Başkent, "Oldukça bulaşıcı bir hastalık olup, üst solunum yollarını etkiler. Bazen kulak ve sinüs enfeksiyonlarına da neden olabilir. Virüs her yıl genetik yapı değiştirdiğinden bağışıklık bırakmaz, dünya çapında enfeksiyonlara yol açabilir. birçok insanda bir iki hafta içerisinde kendiliğinden düzelir. Ancak bebekler ve beş yaş altındaki çocuklarda, 65 yaş üzeri kişilerde, diyabet ve astım gibi kronik hastalığı olanlarda daha ağır seyreder" dedi.

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP ARASINDAKİ FARKLAR

Soğuk algınlığı ile gribin birçok yönden birbirine benzediğini ifade eden Uzm. Dr. Başkent, "Ancak grip zatürre gibi daha ileri sağlık problemlerine yol açabilir. Soğuk algınlığında genellikle burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve hapşırma belirtileri vardır. Gripte ise burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve hapşırma bazen görülmekle beraber; ateş, ağır öksürük, baş ağrısı, genel vücut ağrısı ve yorgunluk sıklıkla görülür. Grip sezonu genellikle Ekim ile Nisan ayları arasıdır. Vakalar genellikle kış ortasında iki üç haftalık bir dönemde artış gösterir" ifadelerini kullandı.

Gribin, hasta olan kişinin hapşırması veya öksürmesi sırasında ağzından ve burnundan çıkan damlacıkların diğer kişiler tarafından hava yoluyla solunması sonucu ya da direkt temas denilen öpme, hasta olan kişinin kaşığını, çatalını, havlusunu kullanma gibi yollarla bulaştığına dikkat çeken Uzm. Dr. Başkent, bulaşmadan bir ya da üç gün sonra belirtilerin başladığını dile getirdi.

"GENELLİKLE ÇOCUKLAR ERİŞKİNLERDEN DAHA UZUN SÜRE HASTA KALIR"

Genellikle çocukların, erişkinlerden daha uzun süre hasta kaldığını belirten Başkent, "Virüs her yıl genetik yapısını değiştirdiğinden, hastalığın ağırlığı her sene farklılık gösterir. Bazı seneler daha ağır seyreder.

Grip virüsüne binlerce insan maruz kalsa da bazısı çok hafif atlatmasına rağmen, bazılarında ağır seyreder. Tipik olarak grip ateş ve ağrıyla başlar, ateş genellikle yüksektir, daha sonra boğaz ağrısı, burun akıntısı, yorgunluk, baş ağrısı, öksürük takip eder. Bazı hastalarda bulantı, kusma da olabilir. Üç ile altı gün içerisinde belirtiler düzelmeye başlar. Ancak öksürük ve yorgunluk birkaç hafta daha devam edebilir" dedi.

Uzm. Dr. Ali Başkent, uzun süre geçmesine rağmen hasta düzelmiyorsa, yüksek ateş 3 günden fazla devam ediyorsa, solunum sıkıntısı başlamışsa, çocuğun bilinç durumunda değişiklikler görülüyorsa, grip belirtileri düzeldikten sonra tekrar ateş ve öksürük başlamışsa, çocuk yeterince sıvı alamıyorsa, dehidratasyon denilen vücutta sıvı kaybı bulguları başlamışsa doktora başvurulması gerektiğini vurguladı.

Grip teşhisinin genellikle klinik bulgulara göre konulduğuna dikkat çeken Başkent, "Burun ve boğazdan alınacak sürüntü örneğinde virüsü tespit eden yöntemler de vardır. Ancak her zaman bu yöntemlere başvurulmaz. Eğer akciğer enfeksiyonundan şüphe ediliyorsa akciğer filmi istenir" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda gribe dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN