Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den tümör aşısına ilk adım

Ankara, Gazi ve Fatih Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, kansere neden olan tümörlerin genetik ve biyolojik yapısını incelemeye aldı.

Giriş Tarihi: 2.3.2015 20:21 Güncelleme Tarihi: 2.3.2015 20:25
Türkiye'den tümör aşısına ilk adım
Proje kapsamında geliştirilmesi planlanan aşıyla, tümör tedavisinin cerrahi işlem gerektirmeden yapılması amaçlanıyor. Çalışmayı anlatan Ankara Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Çağlar Uğur, "Son yıllarda özellikle 40-50 yaş aralığındaki insanlarda beyin tümörü vakalarına daha sık rastlanıyor. Buna yönelik moleküler tedaviler geliştirme çalışmalarına başladık ve tümör aşısı için harekete geçtik. Projeyi 3 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

10 yılı aşkın bir zamandır tümörün yapısını ve davranışını daha iyi anlamak için hücresel bazlı çalışmalar yaptıklarını belirten Uğur, "Edindiğimiz tecrübelerle kendi tümör doku bankamızı oluşturduk. Hastalarımızdan tümör dokusu ve normal dokular alarak 'Kişisel tedaviler geliştirebilir miyiz?' diye çalışıyoruz. Kanser bir hücre hastalığı. Tek bir hücreden kaynaklanıyor ve kontrolsüz yayılarak hücre grupları oluşturuyor. Buradaki hedef, hastalığı başlatan o tek hücreyle ilgili özellikleri ortaya koyup ona göre aşı geliştirmek. Mantık, kızamık veya grip aşısından farklı değil" şeklinde konuştu.

HEDEFE SALDIRI

Tümörde bir hedef belirleyip o hedefe saldırarak tümörü yok etmeye çalışacaklarını kaydeden Prof. Dr. Uğur şöyle devam etti: "İlk etapta farelerde tümör oluşturup, geliştirdiğimiz aşıları onlar üzerinde test edeceğiz. Sonrasında insanlar üzerinde faz aşamalarına geçilecek. Bir gün belki de cerrahi müdahaleye hiç gerek duymadan beyin tümörlerini aşıyla tedavi edebileceğiz."

Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den tümör aşısına ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN