Hastalıktan korunmak için evinizi havalandırın

Evinizi dekore ederken eşyaların şıklığından çok kalitesine önem vermelisiniz. Sağlıklı bir ortam için evinizde kaliteli mobilyalar kullanın ve içeride biriken radon gazından arındırmak için de sık sık havalandırın

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Hastalıktan korunmak için evinizi havalandırın
Sağlıklı yaşama giden yolda çevresel faktörler çok büyük önem taşıyor. Evinizi dekore ederken, eşya seçiminde tercihinizi sağlıklı ürünlerden yana kullanın diyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Engin Türkmen; sağlıklı ev dekorasyonu ile ilgili bilgiler verdi:
Günümüzde çevresel etkenler, sağlıksız bir yaşam sürdürmemize neden olabiliyor. Zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evimizdeki yaşam düzenimizi gözden geçirerek, birçok hastalığa davetiye çıkaran çevresel faktörlerden mümkün olduğunca korunabiliriz.
Salon, mutfak, banyo ve yatak odasından oluşan evinizde, döşemelerde, perdelerde ve mobilyaların dekorasyonunda sağlığınızı ön planda tutmalısınız.

GECE BOYUNCA RADON GAZI BİRİKİR
Akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri olan radon gazı, evlerimizde birikir. Bu nedenle saatlerce vakit geçirdiğiniz evlerimizi 5-10 dakika havalandırıp gece boyunca biriken başta radon olmak üzere kanserojen gazlardan kurtulmamız lazım.
Evin ısısı da önem taşıyor. Isı, sıklıkla zaman geçirilen odalarda yani salonda ya da oturma odasında 21, diğer odalarda 16 derece civarında olmalıdır. Yatmadan önce yatak odalarının ısısı 18 dereceye getirilmelidir.
Tüm odaların eşit oranda ısıtılması gerekir. Sıcak ortamdan, soğuk ortama geçmek kişilerin üşütmesine neden olabilir.

MOBİLYALARIN KALİTESİNE BAKIN

Piyasada, ev dekorasyonu için birçok mobilya satılmaktadır. Birçoğunun şık ve güzel olması kişilerin aldanmasına yol açabilir. Bu nedenle mobilyaların sadece dış görüntüsüne, şekline ve güzelliğine değil; malzemesine, kalitesine, içlerine, arkalarına, çekmecelerine, çekmece altlarına kadar bakın, inceleyin ve sorun.
Kullandığınız mobilyaların özellikle de kullanılan malzemelerin kaliteli olduğundan emin olmalısınız.
Koltukların aşırı yumuşak değil biraz daha sert ve rahat olması gerekir. Ayrıca deri gibi kumaşlardan ziyade daha hava geçiren ve koku yapmayacak cinsten kumaşları tercih edin.

DUVARLARINIZ HAVA ALSIN

Halı ve halıfleks malzemeler salonda tercih edilebilir. Ancak ev içerisinde ayakkabı ile geziliyorsa, halı veya halıfleks üzerinde oluşabilecek mikrop ve bakteriler; astım ve bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Halı alırken, antibakteriyel olanları tercih edebilirsiniz. Yer döşemelerinde ise parke veya seramik gibi kolay temizlenebilir malzemeler tercih edilmelidir.
Evde oluşabilecek rutubet ve neme karşı evinizin duvarların hava alması gerekir. Çünkü betonarme bir yapı olan duvarı; yağlı boya ile boyamak, nefes almasını engeller. Sonunda ev; bir nevi akvaryuma ya da konserveye döner, her tarafını rutubet kaplar. Dolayısıyla duvarlarda su bazlı, hava alan ve terlemeyen boyaların kullanılmasını öneriyoruz.

NEVRESİMLERİNİZ SADE OLSUN
Fırfırlı, dantelli, fiyonklu örtüler; kıvrımlar arasında toz oluşacağı, haşerelerin saklanabileceği ve üreyebileceği bir yer olduğu için tercih edilmemelidir. Daha sade, kolay temizlenip, yıkanıp ütülenebilen yatak örtü takımları ve nevresim takımlarını seçmek daha yerinde olacaktır.
Kolaylık açısından yatarken toplanmaması için lastikli çarşaf kullanabilirsiniz. Çarşafınızı ve nevresim takımınızı mutlaka yüzde 100 pamuklu kumaştan yana kullanın, sentetik ürünler tercih edilmemelidir.
Diğer odalarda tercih edilen halılar, yatak odasında kullanılmamaya özen gösterilmeli. Özellikle tüylü halılar içerisinde barındıracağı bakteriler nedeniyle sağlığımızı tehlikeye atabilir.

EVİNİZDE HUZUR VEREN RENKLERİ TERCİH EDİN
Yatak odasında kişiyi yormayacak, onu dinlendirecek renkler tercih edilmelidir. Bu nedenle kahverengi ya da başka koyu renklerdeki mobilyalar seçilmemeli. Lila rengi gibi huzur veren renkler kullanılmalı.
Yatak odalarında pencereleri yatarken açmak; sert esen bir rüzgarda cereyana maruz kalmanıza ve bu yüzden sabahları boyun ya da sırt ağrısıyla uyanmanıza neden olabilir. Bunun için yatak odaları sabah saatlerinde havalandırılmalı.
Kış aylarında pencereleri açmak mümkün olmadığı için genellikle hava temizleyici filtreler kullanılır. Filtreler de yine pencereler gibi sabah saatlerinde açılmalı, gece yatmadan önce mutlaka kapatılmalıdır.
Pencerelerde kolay temizlenebilen ve toz tutmayan basit veya plastik perdeler tercih edilmelidir.

MUTFAK MASANIZ GÖZENEKLİ OLMASIN

Mutfak ve banyo, evimizde hijyen kurallarına en fazla dikkat edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bu nedenle mutfak ve banyoda düzenlemelerin daha dikkatli olması lazım.
Mutfakta yapılacak düzenlemelerde iki tür ışık kullanılmalı; tepede güçlü bir ışık ve tezgah ışığı. Mutfak tezgahında; gıdaların temizlenmesi ya da kesilmesi gibi işlemler için aydınlık bir ortam olması gerekir.
Mutfaktaki tezgahlar ve masalar, bakteri ve mikrop üretebilir. Bu nedenle tahta ve gözenekli olmamalarına dikkat edilmeli.

PERDENİZ OCAĞA YAKIN OLMAMALI
Yemek kokularının mutfakta kalması, duvarlarda bakteri oluşumuna neden olabilir. Mutfak ısısının 22-24 derece olması gerekir. Bunun için de her mutfağa klima konulmalı. Ama maalesef bizde mutfağa klima koymak gibi bir kültür yok; herkes salonuna klima koyuyor. Klima; hem gıdaların bozulmasını, hem de mutfakta iş yapan kişinin, kan ter içinde kalmasını ve sonra da hastalanmasını engeller.
Mutfak içerisinde perde kullanımı şık olmasına rağmen, perdenin konumlandırılacağı yer önem taşıyor. Perdenin, ocağın çok yanında olmaması, olası kazaların önüne geçecektir.
Güneşli alanlar isteyen bitkiler, özellikle topraklı bitkiler mutfak içerisinde çok fazla olmamalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalıktan korunmak için evinizi havalandırın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN