Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enginarın yaprakları karaciğer dostu

Karaciğer dostu olarak bilinen enginarın yapraklarının yararlı olduğu, karaciğeri düzenlediği bildirildi.

Giriş Tarihi: 25.3.2015 12:01 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 13:18
Enginarın yaprakları karaciğer dostu
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi iç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özkan yaptığı açıklamada, hekimlerin kanıta dayalı bilimsel verilerden hareket ettiği için bitkilerle uğraşmadığını ancak bu işi anlamayan ama bu işten belli menfaatler sağlayabilecek kişilerin ortaya çıktığını söyledi.

Hasta takibi olmadan, hastanın önceki ve sonraki bulgularını bilmeden, kişilere çeşitli bitkilerin tavsiye edildiğini ifade eden Özkan, "Bitkilerin içerikleri o kadar çok toksinler, o kadar çok çeşitli maddeler içerir ki bunların faydalı kısımlarından vücut yararlanırken, zararlı kısımlarını karaciğer atar. Hele hele bir de karaciğerde bir yük varsa, yağlanma, hepatit B ve C gibi virüsler varsa bu ekstradan bitkilerle gelecek olan maddeler karaciğerin yükünü artırır. Dolayısıyla faydalı olacağı yerde zararlı olur" uyarısında bulundu.

Karaciğer uzmanı olmayan kişilerden böyle tavsiyelerin alınmaması gerektiğine dikkati çeken Özkan, bazı karaciğer uzmanlarının da bu konuya eğilerek, konunun bilimsel bir platformda devam etmesini sağlaması önerisinde bulundu.

Her bitkinin zararsız olmadığını vurgulayan Özkan, "Sigara bitkidir, zararlı. Esrar bitkidir, zararlı" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Enginarın yaprakları karaciğer dostu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN