Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp hastaları için umudu

Giriş Tarihi: 4.4.2015 14:40
Kalp hastaları için kök hücre umudu

Çaresiz hastalıkların tedavisi için yürütülen çalışmalarında umut verici gelişmeler yaşanıyor.

Vakfı Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, başkasından alınan ve özel işlemden geçirilen, sadece kalp kasına yönelik kök hücrenin by-pass ameliyatı sırasında verilmesiyle çok etkili sonuçlar alındığını bildirdi.

İlhan, İstanbul'da yapılan Avrupa Kardiyovasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Kongresi'nde, kalp-damar hastalıklarının tedavisinde uygulanan kök hücre tedavisiyle çalışmanın sonuçlarının açıklandığını belirtti.

"Heart cell" denilen, "mezodermal (kemik iliği kaynaklı)" kök hücrelerin kullanıldığı çalışmanın bir grup insan üzerinde yürütüldüğünü ifade eden İlhan, Nobel Tıp Ödülü sahibi Martin John Evans'ın da aralarında bulunduğu bilim insanları tarafından yapılan çalışmada, başkasından alınan ve özel işlemden geçirilen, sadece kalp kasına yönelik kök hücrenin by-pass ameliyatı sırasında verilmesiyle çok etkili sonuçlar alındığını söyledi.

Prof. Dr. İlhan, şu bilgileri aktardı:

"10-11 hasta üzerinde yapılan Faz-2 çalışmasında önemli bir yan etki gösterilmezken, kalp kasları üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bildirildi. Çalışma, gönüllü vericilerin kemik iliğinden alınan kök hücrelerinin işlemden geçirilerek sadece kalp kasına yönelik özel kök hücre elde edilmiş olması nedeniyle tıpta devrim niteliğinde. Kısa süre içinde karşılaştırma yapılabilmesi için çalışmada yeni bir aşamaya geçilecek. Kök hücre uygulanacak ve uygulanmayacak iki hasta grubu oluşturulacak ve bu sayede tedavinin etkinliği saptanabilecek. Bunun etkinliğinin saptanması, karaciğer, pankreas ve kas gibi diğer doku ve organ hasarlarında benzer bir tedavinin uygulanabileceğinin işareti olabilir."

Kök hücre tedavisinin halen deneysel bir uygulama olduğunu, sadece kan hastalıklarında rutin tedavi olarak kabul edildiğini anlatan Prof. Dr. İlhan, "Türkiye kan hastalıklarında kök hücre tedavisinde Avrupa'da önder ülkelerden biri haline geldi. Geçen yıl ülkemizde 3 bin 200 hastaya kök hücre nakli uygulandı. Bu kök hücre çalışmaları açısından ilerisi için ülkemiz adına umut verici bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp hastaları için kök hücre umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN