lar le iyileşebilecek

Giriş Tarihi: 4.4.2015 14:16 Güncelleme Tarihi: 4.4.2015 14:23
Yaralar lazerle iyileşebilecek

Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz sahnelerden biri daha gerçek olmak üzere. İsrailli bilim insanları, le ları iyileştirecek tekniğe çok yaklaştıklarını duyurdu.

Araştırmacılar, ların ya da ameliyat kesiklerinin le kapatılmasına bir adım daha yaklaştıklarını bildirdi.

Tel Aviv Üniversitesi bilim insanları, geleceğe ait görülen bu tekniğin şu anda dokuya hasar veren ve iz bırakabilen tekniklerden çok daha iyi olduğunu kaydetti.

Araştırmanın başındaki Uygulamalı Fizik Bölümü Başkanı Abraham Katzir, "Günümüzde, cerrahların açtığı kesikler dikişle, agraflarla ya da kimyasal yapıştırıcılarla kapatılıyor ve bunlarla ilgili sorunlar var. Biz, kesiklerin lazerle nokta nokta ısıtılırsa kapatılabileceğini bulduk. Çok az ya da hiç iz kalmaksızın" şeklinde konuştu.

1970 ve 1980'li yıllarda yaranın ısıtılarak kapatılması tekniğinin denendiğini kaydeden Katzir, ancak Tel Aviv Üniversitesi ekibinin deneylerinden önce kimsenin lazer ışığı tarafından yaratılan ısıyı tam olarak kontrol etmeyi başaramadığını kaydetti.

Katzir'e göre kesik üzerindeki her noktanın 60 derece ısıtılması gerekiyor. Katzir, böylece yaranın iz kalmadan iyileşebildiğini belirtti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaralar lazerle iyileşebilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN