Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş koruyucuları yaşlanmayı da önlüyor

Giriş Tarihi: 21.4.2015
Güneş koruyucuları yaşlanmayı da önlüyor

Güneş, cilt üzerinde olumsuz etkilere sebep oluyor. Cilt lekelerine, kırışıklığa ve fotoyaşlanmaya zemin hazırlayan güneşin olumsuz etkilerinden korunmanın yolu ise güneş koruyucu kullanmak

Gün ışığının rahatlatıcı bir etkisi vardır. D vitamini sentezi üzerine etkisi ise herkes tarafından bilinmektedir. Güneş ışınları ayrıca; sedef, egzama gibi birçok deri hastalıklarının iyileşmesinde yardımcıdır. Sıcakların artmasıyla beraber, güneşin zararlı olan UV ışınlarının yeryüzüne ulaşma yoğunluğu da artar. Ozondaki delinme, güneşin cildimize vermiş olduğu zararlı etkileri artırıyor. Cilt lekeleri, ciltteki çizgilenmeler, mevcut benlerdeki değişiklikler, yeni ben oluşumu ve cilt kanseri gelişimine zemin hazırlama gibi sonuçların hepsi güneşin vermiş olduğu tahribatlardır. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; baharda uygulanabilecek bakım yöntemlerini anlattı:

BUZLA TEDAVİ UYGULAYIN

Güneş yanığının ana sebebi, kısa sürede yoğun güneşe maruz kalınmasıdır. Özellikle ozon tabakasının incelmesiyle birlikte güneşin zararlı ışınlarının yeryüzüne daha kolay ulaşması; leke ve benlerin sayısında artışa, sivilce oluşumuna, deride kırışıklığa, fotoyaşlanmaya neden olur. Ayrıca deri kanseri oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden güneşin zararlı etkilerinden korunmak gerekir. Özellikle 18 yaşına kadar güneşten koruyan yüksek faktörlü ürünleri düzenli kullanmak, derinin fotoyaşlanmasını önemli oranda azaltmaktadır.
Güneşin yarattığı sorunlardan biri olan güneş yanığı; en çok açık tenlileri etkiler. Çocuklar ve yaşlılar güneşe karşı daha duyarlıdır. Özellikle korunmasız olarak güneş altında uzun süre kalındığı zaman iki-dört saat içinde ciltte kızarıklık, 12-24 saat sonra ise su kabarcıkları gelişir.
Güneş yanıkları oluştuğunda soğuk su veya buz ile pansuman yapılmalı, bol sıvı alınmalıdır. Çeşitli rahatlatıcı losyonlar ve kremler kullanılmalıdır. Ağrı kesiciler, güneş yanığı nedeniyle oluşan ağrının azalmasında etkili olur. Eğer çok şiddetli bir yanık geliştiyse uzman yardımı alınmalıdır. Çocuklukta ciddi ve sık güneş yanığı geçirilmesi; ileri yaşlarda deri kanseri gelişimi riskini artırır.

SU BAZLI NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Güneş alerjisi, genellikle ilk güneşlenmeyi takiben kabarıklık, kızarıklık ve şişmelerle kendini gösterir. Oldukça kaşıntılı olan bu tablo, özellikle güneşe maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar. Güneş ışınları etkisini yitirene dek sorun devam eder. Güneş alerjisi durumunda mutlaka bir dermatoloğa başvurup önleyici ve baskılayıcı tedavilere başlanmalı, güneşten koruyucu ürünler kullanılmalıdır.
Güneş koruyucu ürün kullanımının yanısıra tablet şeklinde güneşten koruyan ve güneşin zararlarını onaran ürün kullanmak; cilt açısından çok faydalıdır. Bu ürünlerin içeriklerinde eğrelti otu, beta karoten, yeşil çay, likopen gibi antioksidan içerikli maddeler bulunmaktadır. Bu ürünler; DNA hasarının onarılmasında ve güneş kaynaklı fotoyaşlanmanın engellenmesinde de etkilidir.
Güneş cildi kurutur. Nemlendirici sürülmediği takdirde ciltte kaşıntı ve soyulmalar görülür. Yüzünüz için hafif ve su bazlı nemlendirici kullanırken, vücudunuz için daha yağlı ürünleri tercih edin. Nemlendirici ürünlerin yanı sıra sıvı tüketimini artırıp bol su için.

YAZDAN ÖNCE LEKELERİ TEDAVİ EDİN

Saçlarımız da kuruluktan zarar görmekte, kırılgan ve mat görünüm kazanmaktadır. Saç bakım yağları, saça kaybettiği nemi geri vermektedir.
Leke tedavisi, yaz başlamadan tamamlanmalıdır. Leke tedavisinde, renk açıcı kremler ve peeling yöntemine başvurulur. Bazı dermokozmetik ürünler, güneşle etkileşime gireceği için akşam kullanılmaları daha uygundur.

AÇIK HAVADA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKIP ŞAPKA İLE DIŞARIYA ÇIKMALISINIZ

Cilt, güneş ışınlarına maruz kalındığında kendi kendini koruma programını hayata geçirir. Buna bronzlaşma denir. Bronzlaşma, cildin güneşe karşı vermiş olduğu bir savunma sistemidir. Sağlıklı bronzlaşma diye bir olay söz konusu değildir; yeterli önlem alınmazsa, bronzlaşırken UV ışınları hücrelerde DNA üzerinde bazen kalıcı tahribatlara yol açarlar.
Güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca zaman geçirmeyin. Dışarıdaysanız, gölgede kalın. Koruyucu giysiler giyip güneş gözlüğü takın. Şapka giymeyi ihmal etmeyin.
Güneş koruyucu alırken cilt yapısına uygun, hipoalerjenik, suya ve tere dayanaklı olmasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucular dışarı çıkılmadan 20 dakika önce sürülmeli ve her tarafa eşit uygulanmalıdır. Yüzme ve terleme sonrası koruyucu tekrarlanmalıdır. Bu şekilde cildimizin güneşten göreceği zararlar en aza indirilmiş olur.

İSİLİĞE KARŞI SIK SIK DUŞ ALIN

İsilik; aşırı nem ve rutubetin etkisiyle ter bezlerinin tıkanmasıyla ortaya çıkan deri yüzeyinde minik kırmızı kabarcıklardır. Bazen iltihaplanıp kaşıntılı hal alabilen bu durum, en çok yüzde ve vücudun kıvrım yerlerinde ortaya çıkabilir. Bu durumun önlenmesi için özellikle yaz aylarında aşırı yoğun ve yağlı nemlendirici ile kremlerden uzak durmalıyız. Cilt gözeneklerini tıkamayan su bazlı kremler tercih edilmelidir. Sıcak günlerde makyaj yapmaktan kaçının. Çünkü makyaj, isilik tazı kabarcıklarda artışa neden olur. Sık sık duş alıp terletmeyen kıyafetler giyin.
Hafif isilik vakaları sık duş alma, yüzme, terletmeyen kıyafteler giyme gibi genel önlemlerle ortadan kaldırılırken; ilerlemiş durumlar kısa süreli kullanım gerektiren sterodli kremler ve çinko içeren kremlerle tedavi edilir. Bazı durumlarda isilikli olan derinin üzerinde mantar infeksiyonu eklenir. Bu vakalarda önce isilik tedavisi yapılır, daha sonra da mantar tedavisine geçilir.

BAZI İLAÇLAR LEKELENME YAPAR

Güneşe çıkıldığında bazı ürünler hassasiyet yaratarak ciltte leke artışına neden olur. Özellikle meyve asidi, A vitamini, beta hidroksi asit içeren ürünler ve bazı ilaçlar ciltte lekelenmeye sebep olur.
Güneşe hassasiyet yaratan ilaç kullanan kişiler; hekimlerine danıştıktan sonra mümkünse ilaçlarını değiştirmeli, ilaç değişimi mümkün olmuyorsa güneş koruyucu kullanarak bu riski en aza indirmeliler.

EPİLASYON ZAMANI
İlkbahar ayları lazer epilasyon yaptırmak için ideal bir dönemdir. Yaz tatili öncesi tüylerinden kurtulmak isteyenler, bu dönemde epilasyon yaptırabilirler. Ancak kişinin bronzlaşmaması ve yüksek faktörlü koruyucu güneş kremleri kullanması gerekir. Ciltte yanma ve bronzlaşmanın olmaması, lazer epilasyonun olası risklerini ortadan kaldırmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş koruyucuları yaşlanmayı da önlüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN