Beslenme hataları yağlanmayı arttırıyor

Giriş Tarihi: 22.4.2015 17:54
Beslenme hataları yağlanmayı arttırıyor

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, genel beslenmelerde yapılan bazı hataların yağlanmayı artıracağını belirtti.

Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Geçici çözümler uygulamayın! Doğru zannettiğiniz en büyük yanlış yağlanmanın sadece bel çevresinde biriktiğini düşünmeniz! Karın çevresinde oluşan yağlardan lipoliz, mezoterapi ve liposuction benzeri yöntemlerle ancak geçici olarak çözüm bulabilirsiniz. Bu konunun uzmanları da bel çevresi yağlanması yüksek olan kişilerde öncelikle fazla kiloların verilmesini vurgulamaktadırlar. Yapılan yağ analizlerinde kişilerde abdominal yağlanma dışında bacak, kalça, gövde ve kollarda da yağ yüzdelerinin beldeki kadar yüksek hatta bazen beldekine oranla daha yüksek yağ yüzdelerine sahip olduğu görülmektedir. Yani kişi kilo alımı sırasında sadece karından yağ almış olduğunu görünüşünde hissetse bile ölçümler diğer bölgelerde de yağın kasa oranla olması gerekenden daha yüksek olduğu görülmektedir.Bu sebeple bu kişilerde genel yağlanmayı düşürecek şekilde diyet yapılarak vücudun tüm bölgelerinde yağ kaybı hedeflenecek şekilde kilo verimi sağlanır." Dedi.

Her gıdanın fazlasının vücutta depolanmayı tercih edeceğini dile getiren Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, "Meyvenin fazla tüketimi de bel çevresini artırabilir. Yeterli miktarda tüketmek en önemlisi! Genel beslenmelerde yapılan en büyük hatalar;Akşam sadece meyve yiyip yatmak, Saat 6' dan sonra yemek yememek, Kahvaltı, öğle gibi ana öğünleri atlamak Diyette hiç ekmek yememek, Ara öğünler yapmamak, Yüksek karbonhidratlı besinleri diyette çok sık tüketmek''dedi ve sözlerine şöyle devam etti:''Pilav, makarna, tatlı, mantı, çorba ve börek gibi yemekleri aynı öğünde bir arada tüketmek, Kuruyemiş, kuru meyve gibi gıdaları gereğinden fazla tüketmek, Light gıdaları kilo aldırmaz düşüncesi ile fazla miktarda tüketmek. Herkesin alması gereken kalori farklıdır. Herkesin yiyebileceği bir porsiyon ölçüsü vardır. Bir besini gereğinden fazla tüketmek de diyetten tamamen çıkarmak da doğru bir hareket değildir. Uzun açlıklar başta bel çevresi olmak üzere yağlanmayı artırır. Önemli olan sık aralıklarla yeterli miktarda tüketmeyi öğrenmektir" diye konuştu.

Önemli olanın aynı öğünde çok çeşit yemekleri bir arada tüketmek değil farklı günlerde az miktarlarda çeşitli beslenmek olduğunu ifade eden Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk daha sonra şunları kaydetti; "Amaç yediklerinizi hep daha aza indirmek değil enerji harcamanızı arttırmak olmalıdır! Aslında bir adımsayar alarak öncelikle günlük nasıl bir harcamanız olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çalışmalar bir kişinin günde 8000- 10000 adım atması gerektiğini vurgulamaktadır. Çok hareketli olduğunuzu veya hareketsiz olup olmadığınızı anlamanın en pratik yolu adımsayar alıp kendinizi takip etmek ve adım sayılarınızı gün geçtikçe artırarak daha da enerji harcamak atacağınız en büyük adımdır! Egzersiz yapmak vücutta genel yağlanmayı azaltan en önemli parametrelerden bir tanesidir. Özellikle yürüyüş ya da yüzme vücutta hem bölgesel hem genel yağlanmayı düşüren 2 spor şeklidir. Haftada 4 kez 35-45 dakika tempolu aralıksız yapılan aktivite yağlanmayı azaltır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beslenme hataları yağlanmayı arttırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN