Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her 10 ölümden 4'ü kalp krizinden

Türkiye'de her 10 ölümden 4'ü kalp krizi nedeniyle meydana geliyor.

Giriş Tarihi: 23.4.2015 16:12 Güncelleme Tarihi: 23.4.2015 17:57
Her 10 ölümden 4'ü kalp krizinden
2030 yılına kadar kalp hastalıklarından kaynaklanan ölüm oranlarının 15 milyonu geçeceği tahmin ediliyor. İşte bu noktada Sağlık Bakanlığı ve Türk Kardiyoloji Derneği Stent for lıfe "Hızlı davran, hayatını kurtar' ortak projesiyle harekete geçti. Bu eylem planına göre kalp krizi geçiren hastaların 120 dakika içinde 112 Acil Servis ambulansı ile hastaneye ulaştırıldığında hayatta kalma şansı büyük. ‎Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı TKD Girişimsel Kardiyoloji Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Göktekin "Kalp kirizinde hastayı kurtarma resmi bir politika haline geldi. Yönerge hazırlandı. Kişi göğsünün ortasında sıkıştırıcı bir ağrı, terleme, mide şikayeti içerisinde ise kalp krizi başlamıştır. Hiç vakit kaybetmeden ilk 120 dakika içinde müdehale hayat kurtarır. 112 ambulansında kalp EKG'si çekilen hasta 3G ile sağlanan bağlantı ile hastanenin acilinde vakit kaybetmeden anjiyo laboratuvarına alınmalıdır" dedi.

Türk Kardiyoloji Derneği(TKD) ve TKD Girişimsel Kardiyoloji Birliği tarafından düzenlenen "22. Ulusal Uygulamalı Girişimsel Kardiyoloji Toplantısı" kalp hastalıklarıyla ilgili son tedavi yöntemlerine ışık tuttu. Yurt dışından ve yurt içinden girişimsel kardiyoloji alanında önemli çalışmaları ve uygulamaları olan bilimadamları İstanbul'da biraraya geldi. Türk Kardiyoloji Derneği(TKD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, "Kalp ve damar hastalıkları dünyada ve Türkiye'de en çok görülen hastalıklardandır. Bu kongrede kalp hastalıklarında dünyada ve Türkiye'de en son yapılan tedavi yöntemlerini paylaşacağız" dedi.


HIZLI DAVRAN HAYATINI KURTAR

‎Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı TKD Girişimsel Kardiyoloji Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Göktekin, Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yaptıkları ' Stent for lıfe "Hızlı davran, hayatını kurtar' projesi ile 120 dakika içinde hastaneye 112 Acil Servis ile getirilen hastanın, hayatta kalma şansını arttırdığına dikkat çekti. Bu porjeye ile kalp sağlığının resmi sağlık politikası haline getirildiğinin altını çizen Göktekin "Kalp krizi geçiren bir hastanın nasıl tedavi edileceği Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bir yönerge ile belirlendi. Birinci şart, hemen 112 Acil Servis ambulansı çağrılmalı. Çünkü herhangi bir kalp durmasında ambulanslarda şok cihazı var. Hemen hasta anjiyo laboratuvarının 24 saat işlem yaptığı bir hastaneye ulaştırılmalı. Ve burada yapılacak anjiyo ile hastaya müdehalenin yol haritası çizilmeli. Kalp krizinde ölümlerin yarısı belirtilerin başlamasını izleyen ilk 3-4 saat içinde çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleşiyor. Kalp krizi söz konusu olduğunda her saniye önemlidir" dedi.

30 DAKİKADA EL BİLEĞİNDEN STENT

Öte yandan kongrede dünyada kalp damar hastalıklarında uygulunan en yeni yöntemlerin Türkiye'de de yapıldığına dikkat çekildi. Bunlardan biri de el bileğinden kroner anjiyografi ve stent uygulaması. Türk Kardiyoloji Derneği Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Mahmut Şahin,kasıktan değil el bileğinden yapılan anjiyografiyi anlatarak "Yakın zamanda kalp-damar tıkanıklığı olan bir hastaya yapılan yeni uygulama ile kalp damarlarındaki tıkanıklık eriyen stentler kullanılarak açıldı. Ve eriyen stenti hastanın el bileğinden girilerek 30 dakikada yaptık. Eriyen stentler işlevini tamamladıktan sonda 6 ayda erimeye başlıyor. 1 yıl sonra da kaybolup orjinal damar ortaya çıkıyor" dedi.

YAŞLI HASTALARDA KAPAK TAMİRİ

Kongrede by pasbs mı stent mi sorusu da tartışıldı. TKD Girişimsel Kardiyoloji Birliği Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Prof. Dr. Beyhan Eryonucu, vakaya göre işlemin seçilmesini gerektiğini belirtti. Özellikle aneztesi verilmesinin zor olduğu 85 yaş üzeri kalp rahatsızlığı bulunan hastalarda anjiyografi ile kasıktan kateterle girilerek yapılan kapak tamiri ameliyatlarının hayat kurtardığını söyleyen TKD Girişimsel Kardiyoloji Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Yavuzgil, "Aort darlığının tedavisinde çığır açan yeni bir yöntem olan TAVI tıpkı anjiyo operasyonlarında olduğu gibi hastanın kasığından girerek yapılıyor. Ve hastanın kalp kapakçığı değiştiriliyor. Açık kalp ameliyatını kaldıramayacak kadar durumu ağır olan hastalarda kullanılabilen bir yöntem. Bir saatte tamamlanabilen bir işlem" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her 10 ölümden 4'ü kalp krizinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN