Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lı hastaların yüzde 40'ı obez

Giriş Tarihi: 5.5.2015 16:05 Güncelleme Tarihi: 5.5.2015 17:58
Astımlı hastaların yüzde 40'ı obez

5 Mayıs Dünya Günü nedeniyle, astım hastaları ve doktorları İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde biraraya geldi.

Dünyada 300 milyon kadar lı hasta olduğu tahmin ediliyor.Astım dünyada yılda 250 bin kişinin erken ölümüne neden oluyor. Ülkemizde yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastası. Ve astımın görülme sıklığı giderek artıyor.

Genetik ve çevresel etkenlerin neden olduğu astım da özellikle sigara içmek ve obezite astımın önlenebilecek nedenleri arasında. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ile işbirliği içinde, Dünya Sağlık Örgütünce kurulan GARD (Global Alliance Against Respiratory Diseases) Türkiye Projesi çatısı altında, 5 Mayıs Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında her yıl hastalar, hasta yakınları ve sağlık çalışanları için ülkemizin bir çok ilinde eğitim toplantıları düzenliyor.Bu kapsamda dün Dünya Astım Günü sebebiyle, hastalar ve doktorları Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cem'i Demiroğlu Oditoryumu'nda bir araya gelerek, astıma karşı bilinçlenme savaşı başlattı.

ASTIMIN AŞISI HENÜZ YOK


Toplantıda konuşan Dünya Sağlık Örgütünce kurulan GARD (Global Alliance Against Respiratory Diseases) Türkiye Koordinatör Yardımcısı İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Ülesi Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, bu yılın sloganının 'Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz' ve ' Astım ilaçlarımı doktorumun önerdiği şekilde kullanıyorum, astımdan korkmuyorum" olduğunu belirterek, "Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Her yaş grubunu etkileyebiliyor. Şu anda astımın bir aşısı yok. Ancak, erişkinlerde alerji ile birlikte seyreden astım hastalarında doktorlarının önerisi şeklinde alerjisi aşısı ile birlikte tedavi edilebiliyor. Çok ağır astımlı hastalarda ise dünyada kullanılan ve ülkemizde de denen aşıları kullanıyoruz. Ama kesin bir astım aşısımız var diyemeyiz" dedi.

4 ASTIMLIDAN BİRİ ACİLDE


Prof. Dr. Gemicioğlu, astımı tamamen kontrol altında olan hasta sayısının hem dünyada hem ülkemizde halen istenen düzeyde olmadığını da söyleyerek, şöyle dedi: "Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım atakları nedeniyle acil servise başvuruyor. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Ülkemizde astımlı hastaların yüzde 10'undan fazlasının halen sigare içmekte olduğu ve yüzde 30-40'ının obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalar sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı göstermiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Astımlı hastaların yüzde 40'ı obez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN