Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane bitki;

Giriş Tarihi: 6.5.2015 10:40
Efsane bitki; Adam otu

Bitki araştırmaları uzmanı , doğada yaptığı inceleme ve araştırmalarında efsane bitki Mondragora nu buldu.

Fitoterepist Dr. Muammer Yızldız'ın bulduğu gerçekten efsane bir bitki, eski tüm tıp kitaplarında geçen, eski tıp alimleri tarafından hakkında muhakkak bir şeyler söylenmiş, bazı formüllere geçmiş tedavide kullanılmış eskiden sihirde ve büyünde bile kullanılmış bir bitki.

YARI CANLI YARI CİN

Adam otunun efsaneliği aslında sihir ve büyüde kullanan toplumdaki yanlış insanların bu bitkinin topraktan çekilmesini engellemek için bu bitkiye efsanevi anlamlar yüklemişlerdir. Adam otunun zehirli olduğunu yarı canlı yarı cin olduğu söylenmiş olduğunu ifade eden , "Hatta Avrupa'da bu bitkinin köklerini çıkartmak için etrafını kazıyarak bir köpeğin boynuna bağladıkları tasma ile bu bitkinin ancak topraktan çıkartılabileceğini dolayısıyla bunu topraktan çıkartan insanları öldürdüğü rivayet edilmiş. Peki bu hikayenin aslı nedir? aslında bu bitkinin eski tıp kitaplarında Osmanlı kitaplarında Arapça kitaplarda Avrupa'da var olan eski yazılmış kitaplarda bu bitkiden bahsedildiği için muhakkak bu bitkiyi Türkiye florasında bulup bununla ilgili bu iddiaların aslı nedir, bilimsel zemini nedir, bilimsel bir zemine taşınabilirmi diye bu bitkinin izini sürdük." dedi.KOPARTIRKEN ZEHİRLENME RİSKİ VAR

Dr. Yıldız, doğada nadir bulunan adam otu bitkisinin Hatay'ın Reyhanlı bölgesine yakın dağların tepeliklerinde bulduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti; Bu bitkinin aslı aslında tıpta kullanılmış lakin aktif madde bileşenleri çok yoğun bazı zehirli diyebileceğimiz yoğun tenanlar ve insanı zehirleyebilecek derecede bazı asitler içeriyor. Bu bitkiyi kopartan insanların bitkiyi yaralamaları durumunda çıkarttığı koku, o salgıladığı asitler ile insanı zehirleyebiliyor. Yaprağını koparttığımız anda kokusunu aldık ve anında hapşırtmaya başlıyor ve ciddi bir burun akıntısına sebebiyet veriyor. Ben biraz ilerde bulduğum bir kökün yaprağını koparttıktan sonra koklamak istedim özellikle kokusunu bilmek için. Gerçekten bende burun akıntısı başladı. Çok etkili olan bu bitki hakkında çok çok şey anlatılmış bunu detayıyla burada anlatabilmek mümkün değil ama bu efsane bitkinin izini bulduk ve hakkında çok şey anlatılan bu bitkiden inceleme amaçlı birkaç kökü çıkartarak buradan laboratuara götüreceğiz. Bunu dünyada yapılmış olan bilimsel çalışmalar ile teyit ederek yapılmış bir bilimsel çalışması var mı, tıpta nerede kullanılıyor, kozmetik sanayisinde nerde kullanılıyor bunu tespit ederek insanlığın hizmetine sunulabilir mi ve bu bitkinin tarımı yapılabilir mi şeklinde bir araştırmayı başlatacağız."

SÜS BİTKİSİ DE OLABİLİR

Adam otunun yaprakları çok geniş çok güzel ve çok hoş meyveleri bulunmaktadır diyerek bu bitkinin fiziksel özelliklerine değinen Geleneksel Tıp Derneği Genel Başkanı Dr Muammer Yızldız, "Adam otunda bulunan meyveler ilkbaharın başında özellikle Hatay bilgesinde mart ve nisan aylarında çıkıyor. Bu meyveler nisanın sonuna mayısın başına doğru sarararak kırmızı rengi alıyor. Bitkideki en yoğun zehirlenecek derecede bulunan asitler, kokular,tenanlar, aromalar meyvede ve kökte bulunuyor. Bunun kökünü yaralamadan bir insanı zehirlemediği üzere birçok kitapta bilgiler içeriyor ama en yoğun zehir iddia edilen şey meyvelerinde bulunmakta şekil itibariyle çok güzel domates yumrularına benzeyen bu meyveler şekil olarak ta çok güzel hatta bana göre, süs bitkisi olarak yetiştirilecek kadar güzel şirin bir bitki." Açıklamasında bulundu.YILLAR ÖNCE YURT DIŞINDA ADAM OTU İÇİN EFSANE BİTKİ TANIMLAMASI YAPILMIŞ

Fitoterapist Dr. Muammer Yıldız, bitki araştırmalarında yaşadığı bir anısını anlatarak adam otunun fitoterapide ne kadar önemli bir bitki olduğunu vurguladı. Dr. Muammer Yıldız yurt dışında adam otu bitkisi ile ilgili yaşadığı anısı şöyle anlatıyor: Bu bitki ile ilgili küçük bir anımı anlatmak istiyorum bu bitkiyi yaklaşık 11 yıl önce yurt dışında bulduğum zamanlarda eski kütüphanelerde tıp bilimiyle özellikle lı bitkilerle eski tıp kitaplarını topladığım bir tarihte Halep kütüphanesinden bir kitap aldım aldığım o kitabı bir kişiye gösterdim eski tıp kitaplarını topladığım bir tarihte eski tıp kitaplarını toplayan insanların izini sürerek bu anlamda yapılmış olan çalışmalar insanlar neler yapmış hangi bitkileri hangi formülleri kullanmışlar diye köy köy dolaşarak bu bilgileri topladığım halk tababeti ismindebir kitap oluşturdum. Suriye'de bulunduğum yıllarda bu işleri çok iyi bildiği iddia edilen 87 yaşında çok yaşlı bir adam vardı. O adamı ziyaret ettiğimde kendisinde eski tıp bilimiyle ilgi bir eserin olup olmadığı konuşmak için geldiğimi söyledim. Kitaplardan bahsetti hatta bana bir kitap hediye etti. Söylediği enteresan bir şey vardı tıp tarihinde insanlığın bulabileceği en değerli bitkinin, en efsane bitkinin yebruh bitkisi olduğunu söyledi. Ben yebruh bitkisini Arapçada araştırdığımda adam otu olduğunu tespit ettim. Arapçada yebruh ismi ''ruh candır'' yebruh canlı bitki anlamı taşıyor. O insan bu bitkinin etkisinin çok güçlü olduğunu, çok değerli tıbbı bir bitki olduğunu, etkisinin çok hızlı olduğu içinde eski sihir ve büyü ile ilgilenen insanlar bu bitkiye çok ayrı özellikler eklemiştir. Mitolojide dahi yoğun bahsedilen bitki sınıfına girmiş değerli bir ottur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane bitki; Adam otu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN