Kemiğe, vücudun dışında ışın tedavisi

Giriş Tarihi: 21.5.2015
Kemiğe, vücudun dışında ışın tedavisi

Yumuşak doku kanseri teşhisi konulan lise öğrencisi Cuma Üler'in kaval kemiğinden 15 santimlik parça kesilip, ışın tedavisi uygulandı. Kemik yine aynı ameliyatta yerine nakledildi

Lise 3. sınıf öğrencisi Cuma Üler, geçen ay Türkiye'de ve dünyada eşine az rastlanır bir operasyonla sağlığına kavuştu. Kaval kemiği çıkarılarak kemiğe radyasyon tedavisi uygulandı.

2.5 SAATTE BİTTİ
İstanbul' da geçen ekim ayında okulda arkadaşlarıyla şakalaşırken dizini şiddetli bir şekilde sıraya vuran Cuma Üler, sonrasında ağrısı geçmek bilmeyince doktora gitti. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Atilla Polat, 18 yaşındaki gencin dizine MR çekti. Yapılan görüntülemede bir anormallik tespit eden Doç. Polat, Cuma'nın bacağından biyopsi ile parça alarak incelenmesini istedi. Patoloji sonuçlarında bacağında kötü huylu tümör tespit edilen Cuma'ya yumuşak doku kanser teşhisi kondu. Ameliyat edilmesine karar verilen Cuma'ya, öncesinde 3 seans kemoterapi verildi. Bu tedaviye olumlu cevap veren 18 yaşındaki Cuma'nın kaval kemiğindeki tümör küçüldükten sonra operasyon aşamasına geçildi. Geçen ay ameliyat edilen Cuma'nın tümörlü olan kaval kemiğinden 15 santimlik bir parça kesildi. "Kemiğin dış ortamda ışınlanması" adı verilen yöntemle, kesilen tümörlü kemiğe farklı bir onkoloji ekibi tarafından yüksek dozda radyasyon tedavisi uygulandı. 1 saatlik uygulamanın ardından tümörden tamamen arındırılan kemik, ameliyat işlemi devam ederken hastaya tekrar nakledildi. Doç. Dr. Atilla Polat, ameliyatın toplam 2.5 saat sürdüğünü belirterek, "Uzuv kaybını önlemek için sadece tümörlü kemiği kesip tedavi sonrası tekrar yerine naklettik" dedi.

KEMİK HIZLA KAYNIYOR
Doç. Dr. Atilla Polat: "Hastamızın kemoterapi tedavisi devam ediyor ama sağlığına kavuştuğunu söyleyebiliriz. Bacağındaki kemik hızla kaynamakta. Ameliyattan 1 ay sonra yüzde 10 düzeyinde ayağına güç verebilecek. Şu an ise koltuk değnekleri ile de olsa ayağının üzerine basabiliyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemiğe, vücudun dışında ışın tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN