Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 yaş daha genç görünmenin sırrı ışıkta saklı

Ciltteki lekeleri ve sarkmaları ışık ile geçiren BBL teknolojisi, özellikle kadınları mutlu ediyor. Öğlen tatilinde 30-40 dakika içerisinde uygulanabilen yöntemin cilt üzerinde herhangi bir yan etkisi de olmuyor. Uygulamadan sonra güneşe çıkmak da yasak değil, üstelik kanserden koruyor

Giriş Tarihi: 6.6.2015
10 yaş daha genç görünmenin sırrı ışıkta saklı
Kim 10 yaş daha genç görünmek istemez ki? Yaşlanmayı yavaşlatıp daima genç bir görünüme sahip olmak artık hayal olmaktan çıkıp bir gerçeğe dönüşüyor. Anestezi ve Medikal Estetik Uzmanı Dr. Yasemin Hizarcı, birçok cilt problemi ile sıkılaşmada güvenilir ve etkili sonuçlar veren BBL ışın teknolojisi hakkında bilgi verdi...

BBL (Geniş Band Işık) yöntemi nedir?
Amerika'da 10 yıldır uygulanan ve geniş band ışık kaynağı olarak adlandırılan BBL, cilt problemlerini çözerken aynı zamanda cildin genetik materyalini de yenileyerek cildi kalıcı olarak gençleştiriyor. BBL değişik dalga boylarına sahip değişebilen filtreleri sayesinde hızlı atımlı ve soğumalı başlık teknolojisiyle değişik cilt problemlerine aynı anda etki edebilen bir ışık sistemidir. Kişinin cilt tipine ve tonuna göre uygulanan filtre sistemi ile uygun dalga boyu ve enerji seçilerek hızlı atımlı gelişmiş bir teknolojiye sahiptir. Birçok cilt problemi ve sıkılaşmada güvenilir ve etkili sonuç veriyor. Değişebilen filtreler cildin değişik problemlerine etki edebilmektedir. Mesela cilt lekeleri (güneş ve hamilelik lekeleri), ince kırışıklıklar, ciltteki damarsal kaynaklı lezyonlar (vasküler), kızarıklıklar (rosesea) ve ayrıca ciltteki aktif akne lezyonlarını da tedavi edebilir. Stanford Üniversitesi'nde yapılan araştırma ile BBL tedavisinin cilt hücrelerindeki (binden fazla) gen yapısını onarıp yenileyerek cildi gençleştirdiği ve yenilediği saptanmıştır.

KOL VE BACAKTA ÇOK ETKİLİ

BBL hangi bölgelere uygulanıyor?
BBL, öncelikle yüz ve boyun ile beraber kol-bacak içleri ve karına da uygulanabilen vücut sıkılaştırıcı ve yenileyici bir yöntemdir. Bilhassa kol ve bacak sarkıklıklarında çok etkili oluyor. Gebelik sonrasında da karın sarkmalarından kurtulmak için faydalı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

BBL kaç seansta, ne kadar aralıklarla uygulanıyor?
Ortalama dört seans protokolü var. 30-40 dakikada gerçekleştirilen tedavide; hastanın cilt yaşlanma derecesine bağlı olarak altı ay ya da yılda bir kez tekrarlanarak kalıcı gençlik sağlanıyor.

BBL'in ömrü ne kadar? Botoks gibi yılda iki-üç kez tekrarlanıyor mu?
Toplam dört seanslık protokolü tamamladıktan sonra cildin yaşlılık durumu ve yapısına göre senede iki defa yaptırarak, ömür boyu genç kalmayı sağlamak mümkün oluyor. Cildi 10 yıl kadar genç bir görünüme kavuşturuyor.

Uygulama belli bir yaş grubunu mu içeriyor?
Her insanda cilt yaşlanması genelde 25-30'lu yaşlarda başlıyor. 35 yaşından itibaren cilt hasarı oluşmasıyla birlikte bu yöntem rahatlıkla uygulanabiliyor. Hatta 70 yaşına kadar bile bu işlemi yaptırabilirler; yaş sınırı yok.

BOTOKSUN ETKİSİ ARTAR

Bu yöntem botoksu ortadan kaldıran bir yöntem mi?
BBL'in ciltteki hücreleri ve DNA'yı gençleştirdiği için yoğunlukla botoksun da yapıldığı alın ve kaz ayağı bölgesindeki yoğunlaşmış çizgilerde iyileştirici bir etkisi vardır. Dolayısıyla oluşmuş çizgilerin derinliğini de azalttığı için botoksun etkisini de destekleyici ve uzatıcı bir etkisi oluyor. Göz etrafında oluşmuş olan çizgileri de iyileştirmede de faydası var. Ciltteki çizgilerin azalması ve hatta silinmesine etkisi olduğu için botoksun etkisini kolaylaştırıcı sinerjik bir etki gösteriyor. Bu çizgilerin derinleşmesini engellediği gibi düzelmesi ve açılmasına da faydası oluyor.

SARKMA GİDER

BBL yöntemi ameliyatsız yüz germe işlemine alternatif midir?
BBL uygulaması sonrasında ciltte kolejen ve elastin liflerin yapımı uyarıldığı ve cildin sıkılaştığı gözlemlenmiştir. Bunun yanında ciltteki genetik materyalin tamiri sonucu ciltte 10 yıl kadar gençleşme sağlanıyor. Cerrahi operasyonlarda sağlanan cilt gerginleşmesine ek olarak cilt yenilenmesi ve gençleşmesi de sağlanıyor. Cilt germe operasyonlarında fazla olan sarkmış deri parçası çıkarılıyor. Ama cilt kalitesinde bir iyileşme sağlanmıyor. Ama BBL tedavisinde hem ciltteki sarkıklık tedavi ediliyor, hem de cilt parlak ve genç bir görünüme sahip oluyor. Çift taraflı bir kazanım gerçekleşiyor.

HAMİLELERE VE SARA HASTALARINA UYGULANAMAZ

İşlem sırasında ağrı, kızarıklık oluyor mu?
Çalışan kişiler için öğle arasında bile ağrısız uygulanan BBL işlemi sırasında ufak bir kızarıklık oluşabiliyor. Bu da 15-20 dakika içerisinde geçiyor. Sıkılaştırmada kullanılan dalga boyu, İnfrared ışınıdır. Böylelikle çok zor ciltlerde bile sıkılaşma sağlayabiliyoruz. Cilt rengine ve uygulanan enerjiye göre cildi etkili bir şekilde soğutan başlık sistemi, ciltte herhangi bir yan etki yaratmıyor. BBL işlemini yaptırdıktan sonra yüzde kabuklanma, ödem gibi oluşumlar yaratmayan yöntem ile kişi günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebiliyor.

BBL kimlere uygulanamıyor?
Öncelikle hamilelere ve cildinde yara ya da aktif enfeksiyonu olan ve ışığa karşı duyarlı olan kişiler ile sara hikayesi olan kişilerde uygulanması uygun görülmüyor.

BBL yazın uygulanabilir mi?
Yazın rahatlıkla uygulanabilen bir yöntem olan BBL, tedavi sonrasında kabuklanma, kızarıklık ve ödem gibi etkiler yaratmadığı için ve ayrıca cilt hücrelerindeki genleri uyarıp onardığı için cilt kanseri oluşumunda da koruyucu etki yaratıyor.

Tedavi sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
Cildin derin tabakasında çalışıldığı için işlem yapıldığı gün aşırı sıcak su ile duş alınmaması, sauna, buhar banyosu gibi aktivitelerde bulunulmaması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yaş daha genç görünmenin sırrı ışıkta saklı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN