Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göğüs kanserinde sıçrama engellendi

İngiliz bilim insanları beyaz kan hücrelerinin çalışma sistemiyle oynayarak göğüsteki kanser tümörünün diğer organlara yayılmasını önlediklerini duyurdu

Giriş Tarihi: 10.6.2015
Göğüs kanserinde sıçrama engellendi
İngiltere'deki Edinburg Üniversitesi uzmanları göğüs kanserinin akciğer kanserinde olduğu gibi diğer organlara sıçramasını engelleyecek tedavi yöntemini bulduklarını duyurdu.

SİNYALLERİ KESTİLER

Bilim insanları beyaz kan hücrelerinin kimyasallar yoluyla gönderdiği sinyallerin göğüs kanserinin ilerlemesine neden olduğunu tespit etti. Araştırmacılar bu sinyallerin kesilmesi durumunda göğüs kanserinin beyne ve kemiklere yayılmasının durduğunu tespit ettiklerini söyledi. Bu yöntemle yeni nesil ilaçların geliştirilebileceği de belirtiliyor. Dokularda bulunan patojenler, hücresel kalıntılar ve vücuttaki yabancı maddelerin yutulmasından sorumlu hücreler olan beyaz kan hücreleri makrofaj olarak da adlandırılıyor. Araştırmada yer alan uzmanlar da bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olarak makofajların göğüs kanserinin ilerlemesine yardım ettiğini söylüyor. Makofajlar akciğerlere kimyasal sinyaller gönderiyor ve tümörler de bu sinyaller nedeniyle giderek yayılıyor. Araştırmacı Jeffery Pollard ecza şirketleriyle bu araştırmanın tespitlerini esas alan bir ilaç üzerinde görüşüyor. Pollard, "Buluşumuz göğüs kanserinin vücudun başka bölümlerine yayılmasını engelleyecek yeni tedavilere kapı araladı" diye konuştu. Ancak göğüs kanserinin başka organlara sıçramasını engelleyeceğine dair son zamanlarda yapılan başka araştırmalar da bulunuyor. Sheffield Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği bir araştırmada osteoporoz hastalığında kullanılan bir ilacın göğüs kanserinin kemiklere yayılmasını engellediği ortaya çıkmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göğüs kanserinde sıçrama engellendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN