Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tutarken, susuzluk çekmemek için bunlara dikkat!

Giriş Tarihi: 18.6.2015 14:44 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 16:55
Oruç tutarken, susuzluk çekmemek için bunlara dikkat!

Yazın en sıcak günlerine denk gelen ayında en çok zorlandığı susuzluk konusunda uzmanlar önerilerde bulunuyor.

Yaz mevsiminde vücudumuzun en çok ihtiyacı olan suyun yokluğunu, ayında nasıl daha az hissedebiliriz, lu iken susuzluk çekmemek ve ramazanda daha az susamak için neler yapmalıyız?

SU MİKTARINI VÜCUDA BÖLÜŞTÜRÜN

İftar vaktinin gelmesi ile birlikte suya yüklenip bir anda çok fazla su tüketmenin, ertesi gün çekilen susuzluk problemini aza indireceğini düşüncesi yanlış bir düşünce olup, uzmanlar iftardan sahura kadar azar azar su içerek vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarının bölüştürülmesinin vücudumuz için daha yararlı olduğunu savunmakta.

ÇAY VE KAHVEYİ FAZLA TÜKETENLER DİKKAT

Kahve çay tüketiminin çok fazla olması da ekstra bir susuzluğa neden olmakta. Çay ve kahveyi çok sevenler ve fazla tüketenler anlık olarak susuzluklarının geçtiklerini düşünseler de, alınan bu sıvılar aynı hatta daha fazla miktarda sıvının vücuttan atılmasına, bu da vücudumuzun tekrar susuz kalmasına neden olacak.

SU İHTİYACI FAZLA OLACAKTIR

Sahurda ne kadar çok yemek yenilirse ertesi gün o kadar az acıkılacağı düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Sahurda çok fazla yemek tükettiğiniz zaman ertesi gün hissedilen su ihtiyacı da o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden sahur zamanı hafif gıdalar tüketmeye, kızartmalardan ve tuzlu ağır yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Oruçlu kalınan süre zarfında vücudumuzun su sarfiyatına neden olacak ve susuzluk hissetmemizi sağlayacak fiziksel aktivitelerden uzak durmalıyız. Hafif kıyafetler giyinip, serin ortamlarda bulunmakta susuzluğu azaltma da yardımcı olacak.

Vücudumuz su ihtiyacını sadece su ile karşılamamaktadır. Meyvelerden ve sebzelerden de belli miktarlarda su almaktayız. Bu yüzden iftar ve sahurda tükettiğiniz yiyeceklerin su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak gıdalar ve sulu yemek olmasına dikkat etmelisiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oruç tutarken, susuzluk çekmemek için bunlara dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN