Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan’da ağız kokusunu önlemenin yolları

Ramazan’da oruç tutan pek çok kişi ağız kokusundan çekiniyor. Özellikle iş hayatı ve sosyal hayatta çevresine karşı mahcubiyet hissetmeleri nedeniyle zorunlu olmadıkça konuşmaktan bile kaçınabiliyor.

Giriş Tarihi: 1.7.2015 15:11 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 15:20
Ramazan’da ağız kokusunu önlemenin yolları
Pek çok kişi de 'nasılsa bütün gün bir şey yemedim' diyerek ağız bakımını ihmal etme yanılgısına düşüyor! Acıbadem Bahçeşehir Tıp Merkezi Diş Hekimi Aysun Dorman, Ramazan'da ağız kokusuna meydan okumanın püf noktalarını ve ağız bakımında yaptığımız yanlışları anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Ramazan'da ağız sağlığı, oruç nedeniyle uzun açlık ve susuzluk süreleri göz önüne alındığında ayrı bir önem taşıyor ve çok daha özel bakım gerektiriyor. Oysa, zaten yeterli süre diş fırçalama hele de diş ipi kullanma alışkanlığı olmayan toplumumuzda 'nasılsa tüm gün bir şey yemedim' diyerek hepten ihmal edilebiliyor! Bu da hem sağlık açısından tehlikeye yol açıyor hem de ağız kokusunun artmasına neden oluyor. Acıbadem Bahçeşehir Tıp Merkezi Diş Hekimi Aysun Dorman, Ramazan'da iftar ile sahur arasında yeterli su tüketiminin son derece önemli olduğunu vurgularken, lifli gıdaların da dişler üzerinde ve ağız dokularında temizliğe katkı sağladığını söylüyor. Örneğin, elma, armut gibi katı meyvelerin ısırılarak yenilmesi diş sağlığı açısından da faydalı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan’da ağız kokusunu önlemenin yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN