Süper babaanneler geliyor

Giriş Tarihi: 9.7.2015 11:29 Güncelleme Tarihi: 9.7.2015 11:33
Süper babaanneler geliyor

Bilim adamları yaşlılığa bağlı kas ve işitme kaybını ortadan kaldıracak ilacı buldu

Herkül bebekteki bozuk kromozom yaşlılığa çare olacak. 65 yaş ve üzeri kişilerde oluşan kas ve işitme kaybını ortadan kaldıracak yeni bir çalışmaya imza atıldı. Geliştirdikleri antikor ile kas kaybının bulunduğu yolakı bloke eden bilim adamları bu çalışma sonrasında yaşlılığa bağlı yürümede zorluk ya da işitme kaybı yaşanmayacağını açıkladı. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmada önemli sonuçlar elde dildi.


YAŞLILIĞA RNA İLE ÇÖZÜM


Novartis'in çeşitli hastalıklar üzerinde yaptığı "Hastalar için Yenilik" çalışmaları dünya basını ile paylaşıldı. Novartis Biyomedikal Araştırma Enstitüleri (NIBR) Başkanı Mark Fishman, dünyada her 8 saniyede bir kişinin 65 yaşına geldiğini belirterek, "65 yaş ile halsizlik başlıyor. Bu kişilerin yüzde 50'si merdiven inip çıkamıyor. İşitme kaybı başlıyor. Biz de yaşlanmayı düzeltmek en azından yaşlanmanın etkilerini azaltmak için yola çıktık" dedi. Bunun için DNA'da değil RNA üzerinde çalışma yaptıklarına dikkat çeken Fishman insan geleceği için çok önemli olan RNA çalışlarıyla ilgili şunları kaydetti:

İŞİTME KAYBINI GİDERMEYİ BAŞARDIK


"Yaşlanmayı düzeltme adına iki unsur belirledik. Birincisi bir ilaç kullanarak daha uzun yaşamak ya da yedek parça kullanmak. Sağlıklı ve kendi kendine yetmeden daha uzun yaşamanın anlamı yok. Yedek parça kullanmanın daha önemli olduğuna karar verdik. Bütün dokularımızda kök hücreler var. Bunlar aktive edilince normal hücrelere dönüşüyor. Yani normal hücreler yeniden oluşturulabiliyor. Örneğin bazı deniz canlılarında yüzgeç kaybı meydana geldiğinde yerine yenisi uzayabiliyor. Aslında insanlarda da mevcut olan kök hücre ile bu sağlanabilir. Sadece aktive etmek gerekiyor. Bu yolla hayvanlarda işitme kaybını gidermeyi başardık. Bunu insanlarda da denemeye başladık. KOAH hastalığı konusunda da çalışma yapıyoruz."

HERKÜL BEBEK İLHAM VERDİ


Fishman, kaslarda yaşlanma ile birlikte kişilerin tekerlekli sandalyeye bağımlı kaldığını hatırlatarak, "Bunu engellemek için bir antikor geliştirdik ve önemli bir gelişme sağladık. Daha önceki çalışmalarda ineklerde kas artışı meydana geldi. Bu antikoru kişiye vererek kasların zayıflamaya başladığı yolağı bloke ediyoruz. Böylece kasları da artırabiliyoruz. Bu çalışmaya Herkül ismini verdiğimiz bir bebekten esinlendik. Herkül bebek henüz yaşına girmemiş olmasına rağmen 5'er kiloluk yükleri rahatça taşıyabiliyordu. Bebeği incelediğimizde onda zayıf olan kas yolağının zaten doğuştan bloke edilmiş
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süper babaanneler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN