Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 aylık detoks programı ile hamileliğe hazırlanın

Gebelikten önce vücutta birikmiş ve bebeğe de geçme ihtimali olan toksinlerden arınmak çok önemli. Uygulanacak detoks programı ile sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik süreci yaşamak mümkün

Giriş Tarihi: 11.7.2015
3 aylık detoks programı ile hamileliğe hazırlanın
Eurofertil Tüp Bebek Merkezi medikal direktörü, üreme sağlığı ve tüp bebek uzmanı Dr. Hakan Özörnek, hamileliğe detoks programı ile nasıl hazırlanılacağı hakkında bilgi verdi: Günlük hayatta ağır metal maruziyeti, kullanılan ilaçlar, sigara, alkol, böcek öldürücüler gibi çok sık karşılaştığımız maddeler vücutta toksik etkiye neden olabilir. Toksinler yağ dokusu ve karaciğer başta olmak üzere rahimde, yumurtalıklarda ve bağırsaklarda fazla miktarda birikebilirler. Bazı şifalı otlar kullanarak, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek ve vücutta detoks yapacak bazı teknikleri uygulayarak arınma işlemine başlamak mümkün.

KİLO VERMEK GEREK

Toksinlerin en çok sevdiği dokular yağ dokusu ve karaciğerdir. Vücuttaki yağ dokusunu azaltmakla yani kilo vermekle bu toksinlerin toplanma yerini azaltmış oluruz. Öte yandan karaciğer kandaki tüm toksik maddelerin süzüldüğü ve detoks edildiği bir yer olduğundan toksik maddelerden fazlasıyla etkilenir, asıl görevlerini yerine getiremez. Karaciğerin de toksinlerden arınması önemlidir.

RAHİM SAĞLIKLI OLMALI

Uterus eğer adet dönemlerinde tüm içeriğini boşaltamıyorsa, kramplar oluyorsa, kanın rengi çok koyu ise ve pıhtı içeriyorsa (infeksiyonlar, endometriozis ve polikistik over hastalığında bu durum görülebilir) bu durumda rahim bir bebeğe ev sahipliği yapamaz. Rahme giden kan akımı az ise, ortamdaki hormon miktarı fazla ise, sağlıksız bir beslenme tarzı varsa, kan akımı önünde engel varsa ya da rahmin yerleşim anomalisi varsa rahim, içindeki kanı tam olarak boşaltamaz. Sağlıklı bir gebelik için en önemli faktörlerden biri sağlıklı bir yumurtaya sahip olmaktır kuşkusuz. Sağlıklı yumurtalar için kadının yaşı çok belirleyici olarak bilinmekle birlikte, genç kadınlarda da sağlıksız yumurtalar ile karşılaşılmak mümkün.

STRES OLUMSUZ ETKİLER
Çevresel faktörler, gıdalardaki hormonlar, stres vb. faktörler yumurta kalitesini etkilemektedir. Ayrıca yumurtalığa giden kan akımı, adet düzeni ve hormon dengesi yumurtalığın işlevselliği açısından önemlidir. Yaşla birlikte yumurta sayısının azalması ve kalitesinin düşmesi mevcut yumurtaların kıymetini daha da artırmaktadır. Bu yumurtaları korumanın en iyi yolu yumurtalığa giden kan akımını artırmak ve bu kanın içeriğini zenginleştirmektir. Çocuk sahibi olma arzusu ile başvuran hastaların bir kısmına gebe kalamamasının nedeni olarak yumurta kalitesinin düşük olduğu söylenmekte ve bu hastalara ya tüp bebek tedavisine devam etmeleri, ya ülkemizde yasak olduğu için yurt dışında donör yumurta kullanmaları ya da evlatlık edinmeleri önerilmektedir. Ancak gebelik öncesi detoks programı uygulayarak yumurta kalitesini ve gebelik oranlarını artırmak mümkün olabilir. Bunun için planlanan bir gebelik ya da tüp bebek işlemlerinden önce üç ay süreyle detoks programını uygulamak gerekmektedir. Peki neden üç ay uygulamak gerekiyor? Çünkü kadının sahip olduğu yumurtaların yapım hazırlığı üç ay önceden başlamaktadır. Bu üç aylık hazırlık sürecinde yumurtalar kan akımından, hormonlardan, beslenmem alışkanlıklarından ve stresten olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir.

SAĞLIKLI YUMURTA ELDE ETMEK İÇİN UYGULANACAK BESLENME TABLOSU


ÖNERİLENLER:

Arı sütü
Maca kökü
Brokoli
Böğürtlen
Koyu rekli yapraklı yeşillikler
Okyanus dil balığı
Somon balığı
Kabak çekirdeği
Zerdeçal
Susam
Tarçın
Clinotilolite (Zeolit türevi, ağır metalleri bağlar)

UZAK DURULMASI GEREKENLER

Sigara
Kafein
Alkol
Rafine şeker ve un
Yağ oranı azaltılmış diyet ürünleri
Soda
İşlenmiş ve dondurulmuş gıdalar
GDO (genetiği değiştirilmiş gıdalar)
Trans yağ içeren gıdalar
Raf ömrü uzun olan gıdalar Bunlara ek olarak bebekte bazı nöral tüp defektlerini önlemek amacıyla folik asit ve çinko içeren vitamin hapları alınabilir. Özellikle 35 yaş üzeri kadınlarda antioksidan olarak Koenzim Q-10 kullanılabilir. Stres için papatya çayı, kava kava, nane yağı, yürüyüş, masaj, kitap okuma, sık banyo yapma, gerektiğinde psikoterapi yararlı olabilir.

GÜNDE 10 BARDAK SU İÇMEK KANIN KOYULAŞMASINI ÖNLER

İlk tüp bebek uygulamasından bu yana geçen 37 yılda tıp ve teknolojideki gelişmeler tüp bebekte başarıyı yüzde 15'lerden yüzde 70'lere getirse de henüz yüzde 100 başarıdan söz etmek mümkün değil. Elbette yüzde 60-70 başarı küçümsenemez ancak biz üreme tıbbı ve tüp bebek uzmanlarının hayali ve hedefi tedavide yüzde 100 başarıya ulaşmaktır. Ancak anne adayının da tedavilerden veya gebe kalmadan önce dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Gebelikten önce vücutta birikmiş olan ve gebelik ile birlikte bebeğe de geçme ihtimali olan toksinlerden arınmak çok önemli. Uygulanacak detoks programı ile hem gebe kalmayı kolaylaştırmak, hem de sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik süreci yaşamak mümkün olabilmektedir.
KAN KOYULAŞA BİLİR

Hareketsizlik ve susuzluk kanın koyulaşmasına ve yumurtalığa giden oksijen miktarının azalmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için günde 10 su bardağı su içmek gerekir. Ancak bu su ya cam ya da zararsız plastikten yapılmış damacanada saklanmış olmalıdır. Ayrıca güne su ile başlamak da önemlidir. Sabah aç karına akşamdan başucunuza koyduğunuz bir bardak suyu içebilirsiniz.

STRESİN İLACI MASAJ
En kolay egzersiz olarak haftada 150 dakikadan az olmamak ve 240 dakikadan da fazla olmamak kaydıyla yürüyüş yapılabilir. Bu yumurtalıklarınıza taze kan ve oksijen taşımak için yeterli olacaktır. Yine rahim ve yumurtalıklara giden kan akımını artırmanın bir yolu da onlara karın üzerinden masaj yapmaktır. Masaja adet bittikten sonra başlanıp haftada dört kez yapmak yeterlidir. Yumurta sağlığını yakından ilgilendiren en önemli faktörlerden biri hormonlardır. Gıdalardaki katkı maddeleri ve stres hormon dengesini olumsuz etkilemektedir. Hatta bu nedenle yumurtlama olmamakta ve gebelik elde edilememektedir. Hormon dengesizliğinin önüne geçebilmek için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 aylık detoks programı ile hamileliğe hazırlanın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN