Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar gibi erkeklerin kemikleri de eriyor

Kadın hastalığı olarak bilinen kemik erimesi, erkeklerde de görülüyor. Dünya genelinde 50 yaş üzeri her üç kadından ve her beş erkekten birinde kemik erimesine bağlı kırıklar meydana geliyor

Giriş Tarihi: 20.7.2015
Kadınlar gibi erkeklerin kemikleri de eriyor
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ABD Öğretim Üyesi ve Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurten Eskiyurt, kemik erimesi ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Osteoporoz (kemik erimesi) nedir?
Osteoporoz; kemik miktarında azalma ve kalitesinde bozulma nedeniyle kemiklerin zayıflayıp kırılmaya çok yatkın hale gelmesiyle oluşan bir hastalıktır. Dünyada en yaygın görülen ve bir iskelet sistemi hastalığı olan osteoporoz, giderek önemli bir halk sağlığı problemi haline gelmiştir. Osteoporoz, çoğu kez farkına varılmadan ilerleyen bir hastalıktır. Çünkü kırıklar oluşuncaya kadar belirgin bir ağrıya neden olmaz. Ancak kendinizde fark ettiğiniz çok önemli bir ipucu boy kısalmasıdır. Osteoporozlu bir kadının boyu, omurlardaki çökme kırıklarına bağlı olarak yaşamı boyunca 15 cm. kadar kısalabilir.

Hastalığın görülme yaşı nedir?
Osteoporoz genellikle 45 yaşından sonra başlar ve yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Gelişmiş ülkelerde yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak osteoporoz daha sık görülmektedir. Türkiye'de ise osteoporoz görülme sıklığı 50 yaş üzerinde erkeklerde yüzde 7.5, kadınlarda ise yüzde 12.9'dur.

KALÇA KIRIKLARINA DİKKAT!

Hastalık nasıl başlar, belirtileri nelerdir; ilerleyen süreçte neler olur?
Osteoporoz genellikle kırık ortaya çıkana kadar ağrısız seyreden bir hastalıktır. Ani ve şiddetli bel veya sırt ağrısı gelişen hastalar, osteoporoza bağlı kırıklar açısından değerlendirilmelidir. Osteoporoz daha çok omurga, el bileği ve kalçada kırıklara yol açmaktadır. İlerleyen süreçte hastalar; kamburluk, boy kısalması, günlük hayattan kopma gibi yaşam kalitesini negatif etkileyecek durumlarla karşılaşabilirler.

Hastalığın görülme nedenleri nelerdir?
Osteoporozun ana nedeni, yaşlanmaya bağlı olarak erkeklerde testosteron (erkeklik hormonu), kadınlarda ise özellikle menopoz sonrası östrojen değerlerinin düşmesidir. Ayrıca yaş, cins, ırk, kilonun normalin altında olması, yaşam tarzı alışkanlıkları (hareketsizlik), alkol ve sigara tüketimi, yeme bozuklukları, bazı ilaçlar, bazı kronik hastalıklar, diyet, hormonal durum, kemik yoğunluğu ve kalitesi de risk faktörleri arasında sayılabilir.

Hastalığın Türkiye ve dünyada görülme oranları nedir?
Dünya genelinde 50 yaş üzeri her üç kadından ve her beş erkekten birinde osteoporoza bağlı kırık gelişmektedir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar gibi erkeklerin kemikleri de eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN