Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arabada güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin

Yaz tatilinde çocuk kazalarına karşı dikkatli olmalısınız. Tatile arabayla gidiyorsanız, iki saatte bir 15 dakika mola verin. Arabanın içinde de çocuğunuza güneş koruyucu krem sürün ve gölgede oturtun

Giriş Tarihi: 27.7.2015
Arabada güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin
Çocuk kazaları tatillerde ve kalabalık ortamlarda artış gösteriyor. En sık 0-5 yaş arası görülen çocuk kazaları, ebeveynlerin bir anlık dikkat kaybı yüzünden ortaya çıkıyor ve çoğu göz açıp kapayınca kadar geçen kısa bir sürede gerçekleşiyor. Ciddi sakatlık ve ölümlerin önemli bir yüzdesini kapsayan bu kazaları önlemek için de önceden tedbir almak gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Elif Erdem Özcan, yaz aylarında görülen çocuk kazalarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verdi. Aileler evde birtakım önlemlerle çocukları için korunaklı bir ortam oluşturabilmektedir. Elektrik düğmelerinin kapatılması, çocukların ulaşabileceği yere temizlik malzemesi ya da ilaç bırakılmaması ve kesici aletlerin daha yüksek dolaplarda muhafaza edilmesi gibi birtakım etmenlere dikkat edilse de tatilde her şey kontrolden çıkabilmektedir. Tatil için gideceğiniz yere ulaşımdan, kalınacak otel ve odaya kadar dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar vardır:
Tatile araba ile gidiyorsanız her iki saatte bir 15 dakika mola verin.
Güneşli ya da aşırı sıcak havalarda bebeğinize ve çocuğunuza mutlaka özel güneş koruyucu krem sürün. 6 ayın altında olan bebekleri ise mümkün olduğunca gölgede tutun ve gölgede de olsa mutlaka bebeğinize özel güneş koruyucu krem sürün. Onların sıcaktan rahatsız olmalarını önlemek için araba camlarına güneşlik takın.

OTEL ODALARINDA DİKATLİ OLUN

Uçak seyahatlerinde özellikle uçak iniş ve kalkışına dikkat edin. Basınçtan dolayı bebeğin yaşayacağı kulak ağrısının önüne geçebilmek için bebeğinizi emzirin ya da biberon veya emzik verin.
Tatilde çocuklara uygun yemek, oyun ve aktiviteler sunacak çocuk dostu konaklama mekanlarını tercih edin.
Küçük otel odalarında, özellikle emekleyen bebeklere çok dikkat edin.
Tatil süresince kalınacak otelin ya da pansiyonun acil çıkışlarını mutlaka öğrenin; yangın ya da acil bir durumda nereye kaçılacağını bilin.
Karavan, tekne gibi araçlara yangın ve karbonmonoksit alarmları yerleştirin.
Bebeklerin ve süt çocuklarının beş santimetrelik suda bile sessizce boğulabileceğini unutmayın. Suyun olduğu her yerde çocuğunuzu çok yakından takip edin.
Çocuğunuzu yanında siz olmadan deniz yatağı ya da simitle denize bırakmayın. Çünkü rüzgar ve akıntı çocuğu çok uzaklara sürükleyebilir.
Çocuğunuza yüzme öğretmek için cankurtaranların hizmet verdiği yerler tercih edin.
Kumsal kumunun aşırı sıcak olabileceği ve çocukların ayaklarının kumla teması durumunda ciddi yaralanmaların olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

ÇOCUĞUNUZUN ELİNİ BIRAKMAYIN

Gezmek için dışarı çıkıldığında eğer araba ile gidiyorsanız, mesafe ne kadar kısa olursa olsun çocuğunuzu mutlaka çocuk koltuğuna oturtup kemerini takın. Arabada çocuk olsun olmasın hız sınırına çok dikkat edin. Tatil için gittiğiniz lokasyonu çok iyi bilmiyorsanız ve yürüyüşe çıktıysanız, mutlaka çocuğunuzun elinizden tutmanız gerekiyor. Ayrıca çocuklara karşıdan karşıya geçerken uyması gereken kuralları dikkatli bir şekilde ve kavrayana kadar anlatın.

KASKSIZ BİSİKLET KULLANDIRMAYIN

Karne hediyelerinin en büyük sürprizlerinden biri ailelerin çocuklarına aldığı bisiklettir. Bisiklet kullanmak eğlenceli olmasının yanı sıra çocuklar için iyi bir spordur. Ancak aileler bisiklet alırken, kask almayı ihmal etmemeli. Çocuklar bisiklete binerken kask takmalı ve bunun sağlığı için çok önemli olduğu anlatılmalı. Bisiklet kazaları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 70'inde kafa travması söz konusudur. Kask takan çocuklar ise kafa travmalarından yüzde 85 oranında korunmaktadır.

YATAĞI ÇOK YÜKSEK OLMASIN

Dördüncü aydan sonra bebekler hareketlenmekte ve yatak ya da koltuktan düşme vakaları sık yaşanmaktadır. Otelde bebeklerin yatacağı yatağın yerden çok yüksek olmamasına dikkat edilmelidir.

BEBEĞE EMİLEBİLEN ŞEKER VERMEYİN

3 yaş altı bebeklere asla şeker vermeyin. Bebek, şekeri emerken şeker soluk borusuna kaçabilir. Bu durumda bebeği yüzükoyun çevirip sırtına vurun.

YUTULABİLİR PARÇALARA DİKKAT!

3 Yaş altı bebekler ne bulursa ağzına atabilir ve yutabilir. Oyuncak seçiminde üzerindeki uyarıları dikkate alırken, tatilde yaşanabilecek karışıklıklara karşı dikkatli olunmalı ve oyuncaklar arasında uzun ip, boyun bağı, lastik gibi boğulmasını neden olacak nesneler olmamalıdır. Emziklerin plastik kısımlarının sabitliği kontrol edilmelidir. Bebeklere nazar boncuğu gibi süs malzemeleri asmak için iğne, çengelli iğne kullanılmamalıdır. Pilli oyuncaklar da tehlikeli olabilmektedir. Çocuklar madeni para şeklinde pilleri kolaylıkla yutabilir.

İLK YARDIM ÇANTASI HAZIRLAMALISINIZ

Çocukların yazın keyfini doyasıya sürmesi ve dolu dolu zaman geçirmesi için hem yaz hastalıklarına, hem de oluşabilecek ufak yaralanmalara karşı önlem alınmalı. Bunun için tatile çıkmadan önce mutlaka çocuk doktoru ile görüşüp bir ilk yardım çantası hazırlayın. Çocuklar için hazırlanacak ilk yardım çantasında; ateş ölçer, ateş düşürücü şurup ve fitil, burun damlası, yara bandı, steril gazlı bez, antiseptik solüsyon, sinek kovucu losyon, alerji, ishal ilacı ve mutlaka bir güneş koruyucu krem bulunmalıdır.

BEBEĞİNİZİ ELEKTRİK DÜĞMELERİNDEN UZAK TUTUN

Konakladığınız otel ya da pansiyonun elektrik düğmeleri kapaklı değilse hareketlenen bebekler için çok tehlikeli olabilir. Elektrik çarpması gerçekleşirse elektrik kaynağını hemen kapatılmalıdır. Bu mümkün değilse elektrik geçirmeyen plastik veya tahtadan yapılmış bir araç ile elektrik kaynağı bebekten uzaklaştırılmalıdır. Bebek, elektrik kaynağından uzaklaştıktan sonra solunumu ve nabzı kontrol edilmelidir.

ACİLE GÖTÜRÜN
Baygınlık veya yüzünün solması gibi şok belirtiler varsa; başı gövdesinden biraz alçakta, bacakları ise yukarıda olacak şekilde yatırılmalı ve zaman kaybedilmeden acile götürülmelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arabada güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN