Tatilinizi yarıda kesen hastalıklara dikkat!

Aşırı sıcaklar, havuz ve denizde geçirilen uzun saatler, soğuk içecek tüketimi ve tatilde değişen beslenme programları... Tüm bu etkenler çocukları yaz hastalıklarına karşı savunmasız hale getiriyor

Giriş Tarihi: 28.7.2015
Tatilinizi yarıda kesen hastalıklara dikkat!
Çocukların tatil eğlencesinin yarıda kesilmemesi için anne-babaların bir takım önlemler alması gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Yenidoğan Bölümü'nden Uz. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, çocuklarda yaz hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

KULAKTA KAŞINTI VE AKINTI VARSA HEMEN DOKTORA BAŞVURULMALI
Kulakta kaşıntı ve iltihaplı, kötü kokulu akıntı kulağa dışardan giren mantar, bakteri ve virüs gibi mikropların habercisidir. Kulakta normal olarak salgılanan sarı-kahverengi buşon, kirli suyu çeker, şişer, içindeki mikrobun hastalık yapmasını kolaylaştırır. Kötü kokulu, beyaz, sarı veya yeşil akıntı görüldüğü takdirde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

BOĞAZ ENFEKSİYONU SİNÜZİTE DÖNÜŞEBİLİR
Nefes yoluyla vücuda giren mikroplar; üst solunum yolu ve boğaz enfeksiyonu yapabilir. Ateş, kırgınlık, halsizlik, boğaz ağrısı ile başlar; çok daha ağır tablolara dönüşebilir. Ayrıca suya dalma, boğazdaki potansiyel hastalık mikroplarının daha derinlere taşınmasına ve sinüzit oluşmasına da neden olabilir.

ISLAK MAYO İLE OTURMAK İDRAR YOLU ENFEKSİYONU NEDENİ
Islak mayo ile beklemek özellikle kız çocukları için risktir ve idrar yolu enfeksiyonlarını tetiklemektedir. Islak mayoya ek olarak; yeterli temiz olmayan suda yüzme ve su kenarında yerlerde oturarak oynama da mikropların vücuda girişini kolaylaştırır. İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, karın ağrısı, ateş veya kusma gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bazen bunların birçoğu birlikte olur. Erken tanı ve tedavi, ilerde oluşabilecek daha ciddi ve kalıcı rahatsızlıkları önleyecektir.

ÇOCUĞUNUZ KUSUYORSA VE İS HALİ VARSA GELİŞİGÜZEL İLAÇ VERMEYİN
Kusma, karın ağrısı ve ardından gelen ishal, besin zehirlenmesinin belirtileri arasındadır. Tedavisi; kusma ve ishal ile kaybedilen su, tuz, karbonat, potasyum gibi maddelerin damardan serum şeklinde yerine konulması şeklindedir. Kusma ve ishal vücudun savunma mekanizmalarıdır. Bu sayede gıda zehirlenmesine neden olan toksinler ve bakteriler vücuda daha fazla zarar vermeden dışarı atılmak istenir. Bu yüzden ishal ve kusma giderici ilaçların kullanılmasından kaçınmak gerekir.

GÜNEŞ ÇARPMASINDAN ŞÜPHE EDİLİYORSA ...
Uzun süre güneş altında kalan ve oyuna dalıp sıvı tüketmeyen çocuklarda güneş çarpması sıklıkla görülmektedir. Ateş, halsizlik gibi belirtilerle başlar. Vücuttan kaybedilen suyun içindeki sodyum, potasyum gibi elementlerin eksikliği de belirtileri şiddetlendirir. Su kaybının şiddetine göre şoka kadar varan tablolar oluşabilir. Bu durumda serin bir yerde dinlenmesi sağlanmalı, bol su verilmeli ve şikayetler devam ettiği takdirde bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

AÇIKTA SATILAN DONDURMALARI ÇOCUĞUNUZA YEDİRMEYİN
Hijyenik koşullarda hazırlanmayan yiyecekler, temiz olmayan içme suları ve açıkta satılan gıdalar mide ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Özellikle açıkta satılan dondurmalar çocuklar için büyük tehlike içerir. Yaz aylarında özellikle sütlü, kremalı, mayonezli ve etli yiyeceklere dikkat edilmelidir.

GÜNEŞ KORUYUCU KREMLER ÜÇ SATTE BİR YENİLENMELİ

Yazın en sık görülen rahatsızlıklardan biri de güneş yanıklarıdır. Güneş ışınları 45 dereceden daha dik iken güneş altında kalınmaması gerekir. Güneş, deniz ya da havuzun içindeyken de yakıcı etkisini sürdürmektedir. Bu nedenle çocuklarda, 30 faktör koruyucu güneş kremleri kullanılması uygundur. Bu ürünlerin güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi, her üç saatte bir de tekrarlanması önemlidir. Özellikle yüzü korumak için de kıyıda oynayan çocuklara geniş kenarlı şapka takmak yararlı olabilir.

YAZIN SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR


Güneş çarpması
İshal ve kusma ile gelişen bağırsak enfeksiyonları
Dış ve orta kulak enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonu
Üst solunum yolu enfeksiyonları
Deride mantar
Böcek sokmaları
Alerjik reaksiyonlar
Hepatit A. Çocuklar Hepatit A'dan aşı ile korunabilmektedir. 1.5 yaşından itibaren, 6 ay ara ile iki doz yapılan aşı korumada önemli rol oynar. Hepatit A geçiren kişilerin mikrobu bulaştırmalarını önlemek için el ve tırnak temizliğine dikkat etmeleri, korunmada önemlidir.

SİNEK VE BÖCEK SOKMALARINDA PANİK YAPMAYIN

Kaşıntıya ve deride iltihaplı yaralara neden olan böcek ve sinek ısırmalarına karşı dikkatli olunmalıdır. Geceleri mümkünse koruyucu tül perdeli yataklar kullanmalıdır. Özellikle bebeklerde ciltten emilim çok olacağı için, cilde sık sık kimyasal sinek kovucu sürmek doğru değildir. Yaz akşamlarında uzun kollu, ince, hava alan pamuklu giysilerle sineğin sokabileceği alanı azaltmak gerekir.
Geceleri, sineklikli odanın ilaçlanıp yatmadan önce iyice havalandırılması da uygun bir yöntemdir. Sinek, böcek sokmasında kaşıntı önleyici krem, merhem ve losyonlar kullanılabilir.
Bitki, güneş ve soğuk su, deri alerjilerini tetikleyebilir. Çocuk açık alanda oynarken bazı bitkilerin temasına bağlı kızarma, kaşınma olabilir.
Deride direkt güneş ışığına bağlı kızarma, kaşınma, hatta ödem gelişebilir. Bazen soğuk su, hatta sadece su bile deride ürtiker ve anjioödem denen kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı yapabilir.
Aşırı sıcaklar ve çocukların çok fazla hareketli oluşu daha fazla terlemesine yol açar. İsiliği önlemek için her gün ılık su ile banyo yapılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatilinizi yarıda kesen hastalıklara dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN