Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adı masum kendisi değil: Çikolata kisti

Çikolata kisti, çoğu kez yıllarca doğru tanı konmaması veya ciddiye alınmaması sebebi ile kısırlaştırıcı etki yapabiliyor. Kronik ağrı ve cinsel ilişkide ağrı başta olmak üzere birçok şikayete sebep olarak yaşam kalitesini kötü etkiliyor

Giriş Tarihi: 18.8.2015
Adı masum kendisi değil: Çikolata kisti
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Serkan Oral, çikolata kisti ile ilgili sorularımızı yanıtladı…

Çikolata kisti ne demek?
Rahmin iç katmanı olan endometrium yapısı, kadının her adet döneminde kalınlaşır. Bu kalınlaşma, olası bir gebelik için her ay rahmin hazırlanmasıdır. Şayet gebelik gerçekleşmezse yani yumurta ile sperm buluşmazsa, kalınlaşan rahim iç katmanı ayın belirli günlerinde kanama ile vücuttan atılır. Endometrium hücreleri, çeşitli sebepler dolayısı ile rahim dışında farklı bir yere yerleşebilir. Bu hastalığa 'Endometriozis' denir. Yerleştikleri alanda ise rahimde gösterdikleri davranışı sergilemeye devam ederler. Yani her ay, adet döneminde olduğu gibi dökülürler. Bu kanama zaman içinde birikir. Biriken alanda ise yapışıklık ve kitleler meydana gelir. Endometirum yani rahim iç katmanı hücrelerinin yumurtalıklara yerleşmesi neticesinde zaman içinde kistik yapılar meydana gelir. İşte bu kistik yapılara 'çikolata kisti' denilmektedir.

Neden adı çikolata kisti?
Çikolata kistleri görünüşleri, yoğunlukları ve renkleri bakımından erimiş bir çikolatayı andırmaktadır. Bu sebeple ismi 'çikolata kisti'dir.

En sık kimlerde görülüyor?
• Hiç doğum yapmamış kadınlarda
• Ailesindeki kişilerde çikolata kisti olan kadınlarda
• Adet düzeni sık olan ve kanaması uzun süren kadınlarda
• Adet kanının dışarıya akış yolunda tıkanıklık olan kadınlarda
• Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğü tespit edilmiştir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Adı masum kendisi değil: Çikolata kisti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN