Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hafızayı zayıflatıyor!

Giriş Tarihi: 24.9.2015 12:12
Cep telefonları hafızayı zayıflatıyor!

nın, hafızayı, yaratıcı düşünmeyi ve yeni fikirler üretmeyi zayıflattığı belirtildi.

Dünya Mental Sporlar Federasyonu (Memoriad) Türkiye Başkanı Melik Duyar, ve akıllı cihazların hafızayı, yaratıcı düşünmeyi ve yeni fikirler üretmeyi zayıflattığına işaret ederek, "Dans etmeyi öğrenme, yabancı dil öğrenme, kitap okuma, hafıza teknikleri sporları, cep telefonu rehberindeki numaraları, plakaları akılda tutmaya çalışmak gibi basit yöntemler hafızayı güçlü kılar" ifadesini kullandı.

Duyar, açıklamada, beyinde milyarlarca hücrenin, hücreler arasında da sinaps denen kanalların bulunduğunu, hafızanın güçlü kullanımında ise bu kanalların güçlü bağlar haline geldiğini anlattı.

Bu bağların kuvvetinin hafızanın gücünü de gösterdiğini belirten Duyar, "Yani vücut kaslarının kullandıkça sağlamlaşması gibi, bu kanallar da kullandıkça güçlenir. Hafıza kullanılmadığında ise bu bağlar kopar ve hatırlayamama başlar" dedi.

HATIRLAMAYI ZORLAŞTIRIYOR

Akıllı cep telefonları ve cihazların beynin giderek daha az kullanımına neden olduğuna işaret eden Duyar, "Bu cihazlar nedeniyle hafızayı daha az kullandığımız için de hatırlama performansımız da düşüyor. Bilgiye daha kolay ulaşıyoruz ancak yeni bilgiler üretme kapasitemiz ve yaratıcı düşünme potansiyelimiz aynı oranda düşüyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cep telefonları hafızayı zayıflatıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN