Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Felçli hasta beyin gücüyle yürüdü

ABD'de, belden aşağısı tutmayan felçli hasta, beyni okuyan ve bacak kaslarına yerleştirilen cihazlar sayesinde yürümeyi başardı

Giriş Tarihi: 25.9.2015
Felçli hasta beyin gücüyle yürüdü
ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bilimsel çalışmada, belden aşağısı tutmayan felçli bir hasta, beyni okuyan bir cihaz sayesinde bacaklarını kontrol ederek yürüyebildi. Çalışmada, bilgisayar erkek hastanın beyin dalgalarını dönüştürürken, bacak kasları üzerine yerleştirilen elektrikli simülasyon cihazı, hastanın bacaklarını kontrol edebilmesini sağladı. Uzmanlar, hastanın çevresindekilerden destek alarak 4 metre mesafeyi yürüyebildiğini söyledi. Bir grup uzman tarafından geliştirilen bir tür "beyin bilgisayarı"nın ara yüzü, kişinin omuriliğinde meydana gelen yaralanmayı atlayarak beyne komut edebildi.

'MODERN MUCİZE'
Uzmanlar omurilik yaralanmasının beyinden gelen mesajları engellediğini ancak beyinin yine de mesaj yaratma ve bacakların bu mesajları alma kapasitesine sahip olduğunu aktardı. 5 yıl önce geçirdiği motosiklet kazasından sonra felç kalan 26 yaşındaki adamın bacaklarına yerleştirilen elektrodlar sayesinde bacaklarını oynatabildiğini belirten uzmanlar, adamın yürümeyi düşündüğünde bacak kaslarını harekete geçirebildiğini ve yürümeyi düşünmeyi bırakana kadar yürüme eylemine devam ettiğini belirtti. Bir tür "modern mucize" olarak tanımlanan bu gelişme, yaşamlarını tekerlekli sandalyede idame ettiren milyonlarca kişi için umut oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Felçli hasta beyin gücüyle yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN