Dirençli de yeni yöntem!

Giriş Tarihi: 8.10.2015 14:43 Güncelleme Tarihi: 8.10.2015 14:44
Dirençli veremde yeni yöntem!

Yeni yapılan çalışmalar sonucunda, çoklu ilaca direnç gösteren ve tedavide hastaları için geliştirilen yeni molekül sayesinde, hastalığa bağlı yan etkiler azalıyor.

Onkoloji, hematoloji ve enfeksiyon hastalıklarının tedavisi ve yeni aşıların geliştirilmesine yönelik çalışmaların yürütüldüğü bir ilaç şirketinin Fransa'da faaliyet gösteren inovasyon merkezi basın ziyaretine açıldı.

Açıklamalarda bulunan ilaç şirketinin Ar-Ge Direktörü ve 2014 Avrupa Mucit Ödülü'nün sahibi Dr. Jerome Guillemont, halk arasında "" olarak bilinen tüberkülozun görülme sıklığının Avrupa ülkelerinde yüksek bulunmadığını ancak Avrupa'nın doğusunda, Çin'de ve eski demir perde ülkelerinde bunun çok büyük bir sorun olduğunu söyledi.

İlaca direnç gösteren ve artık başka alternatifi kalmayan hastalar için yeni bir şans yakalandığını bildiren Guillemont, "Çoklu ilaç dirençli hastalarda tedavi şansını artıran ve yan etkileri azaltan tamamen farklı bir molekül geliştirildi" dedi.

Hastalar için yeni bir şans

Guillemont, geliştirilen "Bedakilin" isimli molekül ile tedavide yeni bir etki mekanizması elde edildiğini belirterek şunları kaydetti:

"Yeni molekül ile bütün direnç formlarına yanıt elde edilmesi amaçlandı. Bizim molekülümüzün, bütün anti mikro bakteriyel dirençleri tedavi edebildiği saptandı. Bu nedenle çoklu ilaç dirençli tüberküloz tedavisinde çok önemli bir seçenek çünkü tamamıyla etki mekanizmasından kaynaklanan bir farklılığı var.

Yeni geliştirilen ilaç için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvurular yapıldı, kabul edildi, şimdi ruhsat sürecindeyiz. İlacın piyasaya sunulması için faz 3 klinik çalışmalarının da tamamlanması gerekiyor çünkü çoklu ilaç dirençli tüberküloz hastaları için bu çok önemli bir ihtiyaç.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dirençli veremde yeni yöntem!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN