Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nefes darlığı, öksürük, yorgunluk gibi belirtilerle hayatı çekilmez hale getirebilen astıma karşı yapabileceğiniz en önemli şey; alerjiniz olan maddeden uzak durmaktır

Giriş Tarihi: 14.10.2015 17:34
Astım nasıl geçer?

Astım nasıl geçer?

Astım bir akciğer hastalığıdır ve bu hastalıkta akciğere hava taşıyan hava yollarının daralması ya da tıkanması, nefes almayı güçleştirir.

Astım hastalığının tedavi yöntemleri:
1.Rahatlatıcılar : Astım belirtilerinin hemen giderilmesi sağlanır
2.Önleyiciler : Solunum yollarındaki duyarlılığı ortadan kaldıran, uzun süreli kullanımda hastalığı tedavi eden ilaçlar
3.Kurtarıcı ya da Acil ilaçlar: Kötüye giden astım tedavisinde ya da bir nöbet sırasında belirtileri acilen kontrol altına almak için kullanılan ilaçlar
-İlaçları reçetede yazıldığı gibi düzenli alınız. Astımlı çocukların aileleri için bu, ilacın alınmasını denetleme ve doğru alınmasını sağlama anlamına gelir,
-Sigara dumanı dahil başlatıcı etkenlerden korunma,
-Astım kronik bir hastalık olduğundan, düzenli aralıklarla doktorunuza görünün, sizinle düzenli ilgilenen ve durumunuzu bilen aynı doktora görünmenizde önemlidir.
-Tedavi esnasında şikayetlerinizde astım olursa, doktorunuza planlanandan önce başvurunuz,
-Astım konusunda öğütleri, iyi niyetli arkadaşlarınız, yakınlarınız ya da komşularınızdan değil , doktorunuzdan alınız. Herkesin astımı farklıdır. Bir kişiye uygun olan öğüt diğerine uymayabilir.
Gece astımı tipi, genellikle gece 02.00- 04.00 saatleri arasında gelen krizlerle kendini gösterir. İnsan vücudu, astıma karşı korunmak için adrenalin ve kortikosteroid adlı maddeleri üretir. Uyku esnasında bu maddelerin salınımının yavaşlaması, bu tip astıma sahip kişilerin nöbet geçirmelerinin başlıca sebebidir. Gece astımı tetikleyicileri arasında, sinüs enfeksiyonları, toz ve hayvan dışkısı sayılabilir.
Astım kronik bir rahatsızlıktır ve ömür boyu devam eder. Astım tedavisi astımı tamamen ortadan kaldırmayı değil, astımı kontrol altında tutmayı ve belirtilerin hafifletilmesini hedefler. Bunun için hastalara bir 'astım eylem planı' hazırlanır. Bu plan hangi ilacın ne zaman alınacağını, ne zaman doktora veya acile gitmek gerektiğini içerir.
Astım hastaları ayrıca belirtilerini kötüleştirmekten kaçınmak için ne gibi önlemler almaları gerektiğini de yine doktorlarına danışarak ve kendi belirtilerinin nasıl seyrettiğini takip ederek belirleyebilirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Astım nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN