Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayınvalideyi oyalayacak değişik uğraşlar bulun!

Gelin-kayınvalide arasında yaşanan problemler bazen psikiyatrik sorunlara yol açabiliyor. Oğluna bağımlı olan kayınvalidenize hobiler bulabilirseniz, sizinle uğraşmaktan bir süre sonra vazgeçebilir

Giriş Tarihi: 19.10.2015
Kayınvalideyi oyalayacak değişik uğraşlar bulun!
Evliliklerin sağlıklı yürüyebilmesi için ailelerin desteği büyük önem taşıyor. Özellikle kayınvalidelere bu konuda çok iş düşüyor. Peki evliliklerde kayınvalidelerin rolü ne olmalı? Us Psikiyatri Enstitüsü'nden uzman klinik psikolog ve aile terapisti Ayşegül Denizci, yuva yıkılmasına bile neden olan gelin-kaynana anlaşmazlığı ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Genellikle hep kadınlar çocukluklarından itibaren 'İdareci, fedakar ol; kızlar fedakar olur' tarzında tavsiyelerle yetiştiriliyor. Bu ne kadar doğru?
Elbette sağlıklı ilişki her zaman açık, direkt, samimi, içten ve pazarlıksızdır. Ruh sağlığı yerinde olan hiç kimse kendi akıl ve iradesinin yok sayıldığı bir ilişki içinde olmak istemez. Doğru olan; eşlerin, annelerini kendi ilişkileri dışında tutmaları ve bunu yaparken annelerin kendilerini dışlanmış hissetmemeleri için annenin yerini çok iyi ve sevecenlikle tarif etmeleridir. Yani; 'Anne biz seni çok seviyor ve saygı duyuyoruz. Sen de bizi sev ve bizim seçimlerimize saygı göster' demektir. Erkek, annesine karşı eşini savunmak durumuna hiç düşmemelidir. En doğrusu gelinin kayınvalidesi ile anlaşmazlık konularını direkt konuşması ve meseleyi tatlıya bağlayıncaya dek saygılı bir mesafede durmasıdır.

Gelinine 'Oğlumu elimden aldın' diyen bir kayınvalidenin psikoloji nasıldır? Ne yapılarak bu kişi ile baş edilebilir?
Anneler maalesef oğullarına ne kadar büyük bir haksızlık yaptıklarını fark edemeyecek kadar kendi can sıkıntılarının derdine düşmüş olabiliyorlar. Anne, kendi eşiyle iyi bir ilişki kuramamıştır. Aynı zamanda kendisini birey olarak gerçekleştirememiştir. Yalnızlığıyla baş başa kalmaktan onları oğlu/oğulları kurtarmaktadır. Oğulları aracılığıyla dünya ile iletişim içinde olduklarından onları kaybetmek; dünya ile bağlarının kopması ve yaşama sevinçlerini kaybetmeleri anlamına gelir. Gelinlerini bu kadar istememeleri bundandır. Gelini kıskanma durumu kontrolünden çıkar çünkü kendisini giderek yaşlanmış ve artık yeniden haz verecek bir uğraş edinmeye başlamak için geç kalmış hissetmektedir. Görüşmemek en kötü seçenektir. Bu durumda kayınvalidenin küskünlüğü ve kızgınlığının şiddeti artacaktır. Kayınvalidenin ilişkide olduğu kişilerin artmasına yardımcı olunmalıdır. Yeni bir uğraşı ve sosyal çevresi olması da gelişmesini destekleyecektir. Boş zamanlarını eğlenceli geçirmesine ön ayak olunabilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kayınvalideyi oyalayacak değişik uğraşlar bulun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN