10 sinyale dikkat!

Giriş Tarihi: 2.11.2015 15:11 Güncelleme Tarihi: 2.11.2015 15:15
10 sinyale dikkat!

Her hastalığın vücutta farklı belirtisi olabiliyor. Cilt altı kanamalarında romatizma, his kaybında tümör, baş ağrısında beyin kanaması ve istemsiz kilo kaybında diyabet sinyal verebiliyor...

Kusursuz işleyen bir makine gibi olan bedenimiz, hastalıkların sinyalini önceden veriyor. Erken teşhis ile beyin kanaması, tümör, kanser gibi rahatsızlıkların tedavisinin mümkün olduğunu belirten uzmanlar uyarıyor: "Bedeninizdeki değişimlere dikkat ederek, ölümcül hastalıklara meydan okuyabilirsiniz." İşte uzmanlardan hayat kurtaran 10 işaret:

GÖĞÜS AĞRISI İLE NEFES DARLIĞI:
Normal tempoda yürüme gibi eforla ilişkili olan ya da istirahatte gelen göğüs ağrısı ve nefes darlığı çoğu zaman ciddi akciğer ile kalp hastalıklarını işaret ediyor.

CİLTTEKİ DEĞİŞİMLER:
Safra yolları ve karaciğer hastalıklarında ciltte ve göz akında sararma, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde ise beyazlama görülebiliyor. Yine ciltteki morluklar ve cilt altı kanamaları romatizmanın belirtisi olarak karşımıza çıkıyor.

ŞİŞLİKLER:
Ağrılı şişlikler; enfeksiyona, kitle içindeki kanamaya ya da sinirlerin uyarılmasına bağlı görülürken, ağrısız büyümeler ise kanseri nedeniyle ortaya çıkabiliyor.

EL VE AYAKLARDA GÜÇ VE DUYU KAYBI:
Ani gelişen his ve güç kaybı beyin damarlarında tıkanıklığın, uzun sürede gelişenler ise diyabetin, His kaybına bel ya da sırt ağrısının eklenmesi fıtığın habercisi olabiliyor.

BAŞ DÖNMESİ VEYA BAYILMA:
Baş dönmesi, bayılma, çarpıntı, terleme, idrar kaçırma ve bilinç değişikliğiyle birlikte oluyorsa bu durum stres ve tansiyon düşmesi gibi hastalıklara bağlı olabilir. Ya da baş dönmesi beyne giden ya da kalpten çıkan damarlardaki darlıklar, tıkanıklıklar, ciddi kalp kapak hastalıkları veya doğrudan beyinle ilgili problemlerden kaynaklanabiliyor.

DIŞKI, TÜKÜRÜK VE BALGAMDA KAN GÖRÜLMESİ:
Balgamdaki kan verem, zatürre ve akciğer kanseri, idrarda ağrısız kanama mesane kanseri, ağrı ve yanma eşlik ediyorsa, böbrek taşı nedeniyle gelişebiliyor. Dışkıda taze kan sıklıkla basur, beraberinde dışkı alışkanlıklarında değişiklik, kilo kaybı ve karın ağrısı kalın bağırsak kanserini akla getiriyor.

BAŞ AĞRISI:
Yüzde baskı hissi, burunda dolgunluk ve tıkanıklıkla seyreden baş ağrısı sinüzit belirtisi olabiliyor. Buna karşı acıbiber tüketimini öneren uzmanlar, buna ek olarak bulantı, kusma, denge bozukluğu ve bilinç değişikliklerinin ise beyin kanaması ya da tümör habercisi olabileceğini bildiriyor.

KABIZLIK:
3 günden uzun süre devam eden kabızlığa eşlik eden gaz çıkartamama, ateş veya şiddetli karın ağrısı uzun süredir sessizce ilerleyen sinsi bir kanserin habercisi de olabiliyor. Yine aynı şekilde idrar yapamama sorunu ağrısız gelişiyorsa böbrek yetmezliği gelişebiliyor.

İSTEMSİZ KİLO ARTIŞI-KAYBI:
Hızlı kilo kaybı kimi zaman hipertiroidi ve tip1 diyabet hastalığına bağlı gelişebileceği gibi, bazen de kanser belirtisi olarak görülebiliyor. Kilo kaybına eşlik eden çok su tüketme, sık idrara çıkma gibi belirtiler tip 1 diyabet; beraberinde çarpıntı, sinirlilik, terlemeler ise hipertiroid işareti...

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 sinyale dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN