Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Temizlik ten koruyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İlgi Şemin, , nezle gibi hastalıklardan korunmanın en etkili yolunun el yıkama olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 2.11.2015 17:13 Güncelleme Tarihi: 2.11.2015 17:18
Temizlik gripten koruyor
EN ETKİLİ YOL ELLERİ YIKAMAK

Soğukların kapıları çaldığı bu günlerde , nezle gibi hastalıklara yakalanma oranları da hızla artıyor. Mikroplarla mücadele ve bulaşıcı hastalıkların tedavisi için büyük kaynaklar harcanırken, uzmanlar sık sık tekrarlanan bu hastalıklardan temizliğe önem vererek korunabileceğini vurguluyor. İEÜ Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İlgi Şemin, gözle görülmeyen mikroplardan korunmanın onlarla savaşmaktan daha düşük maliyetli olduğunu, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamanın en etkili yolunun el yıkama olduğunu söyledi. Prof. Dr. Şemin, "Hasta bireylerin salgılarının bulaştığı yerlere temas edildiğinde elimize mikroplar bulaşır. Mikroplar, su ve sabun ile yapılacak el yıkaması sayesinde kolaylıkla uzaklaştırılır. Özellikle anne babaların çocuklarına, sık sık ellerini su ve sabunla yıkamayı öğretmeleri gerekir" dedi.

KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

Prof. Dr. Şemin, grip ve nezleden korunmak için şu tavsiyelerde bulundu: "Eve girer girmez el yıkama alışkanlığı kazanmalıyız. Eller ile gözler ovuşturmamalı, hapşırma veya öksürürken kağıt mendil kullanılıp hemen çöpe atmalıdır. Mendil yok ise hapşırır veya öksürürken ellere değil elbisesinin koluna hapşırılmalıdır. Yakında hasta bir kişi var ise ona çok yakın durulmamalıdır. Okulda da öğretmenlerimizin desteği ile bu alışkanlıklar oluşturulmalıdır. Hasta çocukların okula gönderilmemesi hastalığın yayılmasını engellemek ve diğer çocukları korumak açısından çok önemlidir."

Kaynak: Vatan
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temizlik gripten koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN