Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'1 adet 1 kilogram portakala denk'

Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nde üretimi oldukça yaygınlaşan nin, vitamin ve mineral yönden oldukça zengin olduğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 10.12.2015 13:37
'1 adet kivi 1 kilogram portakala denk'
''Mineraller yönünden çok zengin''

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, vitamin ve mineraller yönünden çok zengin olan nin günlük olarak tüketilmesini önerdi.

''1 adet kivi 1 kilogram portakala denk''

Karadeniz, günlük en az bir adet kivi tüketilmesini tavsiye ederek, "1 adet kivi 1 kilogram portakala denk. Dolayısıyla tüketilecek bir adet kivi günlük C vitaminimizi rahatlıkla karşılamaktadır. 7'den 70'e her yaş grubunun günde bir tane de olsa kivi tüketmesinde fayda var. Özellikle çocuklara aşılanmalıdır" diye konuştu.

''Bağırsakları çalıştırıyor''

Dengeli beslenmek adına kivi tüketilmesini önemsediklerini vurgulayan Karadeniz, şunları kaydetti:

"Bu meyvenin lif oranı da oldukça yüksek. Kivi ayrıca bağırsakların çalışmasına katkı sağlıyor. Kabızlığı önlüyor. Özellikle bağırsak tembelliği yaşayan vatandaşlarımızın kivi tüketmesinde fayda olacağını düşünüyoruz. Genellikle bağırsak sorunu yaşayan yaşlıların düzenli şekilde kivi tüketmelerini öneriyoruz. Kivinin ayrıca tansiyon ve kolesterol düşürücü etkileri olduğu da bilinmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'1 adet kivi 1 kilogram portakala denk'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN