Mikroçip'le kısırlığa son

Türk bilim insanı Prof. Dr. Utkan Demirci'nin icat ettiği mikroçip'li yöntem, tüp bebek tedavisindeki başarıyı ve erkeklerin baba olma şansını yüzde 70 oranında artırdı

Giriş Tarihi: 15.12.2015
Mikroçip'le kısırlığa son
Türk bilim insanından babalık şansını artıran büyük buluş... Prof. Dr. Utkan Demirci, bir mikroçip icat etti. Demirci'nin bulduğu mikroçip'li yöntem, tüp bebek tedavisindeki başarıyı ve erkeklerin baba olma şansını yüzde 70 artırdı. Yöntem, ilk olarak Prof. Dr. Bülent Tıraş tarafından Türkiye'de uygulandı. 20 yıl önce Milli Eğitim bursuyla ABD'ye giden Demirci, "Sıra, bir damla kandan tek bir kanser hücresini bile tespit edecek çipi geliştirmekte" diyor. Demirci, ABD'de Harvard Üniversitesi'nde mühendislik, tıp ve biyolojik bilimlerini birleştirip, erkek kısırlığına çözüm olabilecek mikroçip yöntemini buldu.

200 TÜP BEBEKTE BAŞARI

ABD'de yaşayan ve Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan Demirci, mikroçipi İzmir'de ürün haline getirdi. Demirci, meslektaşlarıyla buluştuğu Romanya'nın başkenti Bükreş'te şöyle dedi:
Erkeğin sperm sayısındaki yetersizlik nedeniyle bebek sahibi olamayan çiftlere yönelik tüp bebek tedavisinde bu yöntem bir umut oldu. Mikroçip sperm ayıklamada kullanılıyor. Doğadan esinlenen bir yöntem. Nasıl ana rahminde sperm yüzerek yumurtaya gidiyorsa doğadaki kanalları teknolojiyi kullanarak bir ürünün içine yerleştirdik.
Çalışmalara 2012'de başladım. 2 yıl sonra sertifika aldım. Yöntem geçen yıldan beri İstanbul'da uygulanıyor. Rusya, Almanya ve İsviçre gibi Avrupa ülkeleri ve ABD'de yöntemin kullanılması için görüşmeler sürüyor. Mikroçip yöntemini ilk kez Türkiye'de uygulayarak tüp bebek tedavisindeki başarıyı ve erkeklerin baba olma şansını uygulamada yüzde 70 artıran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş ise "Bu yöntemi 200 tüp bebek tedavisinde başarıyla uyguladık" dedi. Tıraş "Ağustos 2014'ten bu yana 92 çiften yüzde 76.8 başarı elde ettik" diye konuştu. Gül KİREKLO / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mikroçip'le kısırlığa son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN