sı çocuğun omurgasına lı cihaz

Giriş Tarihi: 25.12.2015 15:13
Skolyoz hastası çocuğun omurgasına uzaktan kumandalı cihaz

"" lığı nedeniyle omurgasında eğrilik bulunan 5 yaşındaki , Devlet Hastanesi'nde takılan ve yla uzatılan çubuklar sayesinde kemik gelişimi süresince yeni bir operasyona ihtiyaç duymayacak.

Kamu neleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hilmi Ataseven, Malatya Devlet Hastanesi'nde düzenlediği basın toplantısında, (omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülen eğrilik) hastası 5 yaşındaki Yasemin Asya Çetin isimli hastaya beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Kartal Hakan Yıldız ve ekibi tarafından felci önleyen "nöromonitör" sistemiyle başarılı bir operasyon uygulandığını bildirdi.

Ameliyat sayesinde hastada gelecekte oluşabilecek komplikasyonların şimdiden önüne geçildiğini belirten Ataseven, "Bunu birçok yerde devlet hastanesi şartlarında yapmak istemezler. Ben bu yüzden doktor arkadaşları ve hastane yöneticilerini tebrik ediyorum. Başarıların devamını diliyorum. Yapmak istedikleri tıbbi hizmetlerde sonuna kadar arkalarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Ameliyatı gerçekleştiren Yıldız da, küçük kızın omurgasındaki eğriliğin yaşı itibarıyla hızla ilerleme olasılığı bulunduğunu, operasyonla bunun önüne geçilmesinin amaçlandığını vurguladı.

Bu tür hastalarda boy uzadıkça eğriliğin de arttığını, buna bağlı kalp, akciğer ve omurgada ciddi sorunlar ortaya çıkma ihtimali bulunduğunu aktaran Yıldız, "Bu nedenle hastanın omurgasının düzeltilmesi, aynı zamanda boyu uzarken de uzamasını sağlamak gerekiyordu. Omurga eğriliği için bize başvurdular" dedi.

Bu yaş grubunda omurga eğriliğinin farklı özellik taşıdığını vurgulayan Yıldız, ameliyatta özel bir ürün kullandıklarını bildirdi.

Yıldız, "Yasemin'in ameliyatında nöromonitör kullandık. Uzayan rot denen bir yöntem var. Uzayan çubuklar. Bu ameliyatta omurganın 2 tarafına çubuk koyuyoruz ama bu kullandığımız malzeme özellikli bir malzeme. Bunu poliklinik şartlarında dönem dönem 3-6 ay aralarla takip edip, boyu uzadıkça manyetik rot olduğu için dışarıdan cihazı uzatacağız. Uzun bir süre kemik gelişimi tamamlanana kadar bir daha ameliyat olmak durumunda kalmayacak. Tabii bu ameliyatla diğer olası istenmeyen gelişimle ilgili sıkıntıların önüne geçmek istedik" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Skolyoz hastası çocuğun omurgasına uzaktan kumandalı cihaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN