Saçlarınızdan yılın yorgunluğunu atın

Saçlarınız seyrekse ya da yeterince canlı olmadıklarını düşünüyorsanız tüm yılın yorgunluğunu zahmetsiz yöntemlerle saçlarınızdan atıp daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz

Giriş Tarihi: 26.12.2015
Saçlarınızdan yılın yorgunluğunu atın
Koskoca bir yılı geride bırakmaya sayılı günler kaldı. Yeni yıla hem fiziksel, hem de ruhsal olarak yenilenmiş girmek istiyorsanız işe saçlarınızdan başlayın. Kısa ve zahmetsiz yöntemlerle tüm yılın yorgunluğunu saçlarınızdan atıp daha parlak ve gözalıcı saçlara sahip olabilirsiniz. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Saç Sağlığı ve Saç Ekim Üniteleri Genel Koordinatörü Songül Alıcı, 2016 yılında saç bakım trendlerini derledi:

SOĞUK HAVA SAÇI YIPRATIYOR

Türkiye'de erkeklerin yüzde 70'i, kadınların ise yüzde 30'u saç problemi yaşıyor. Bu oran hızlı yaşam koşulları, yoğun iş temposu, kirli hava, bilinçsiz diyetler, düzensiz beslenme gibi pek çok etken yüzünden giderek artıyor. Bunun yanı sıra yazın deniz ve havuz, kışın ise soğuk hava saçlarımızın yıpranmasında ve kurumasında rol oynar. Şimdi ise tüm yılın saçlarımızda yarattığı hasarı tamir etme dönemi. Yılda birkaç kez uygulayacağınız yöntemlerle daha güzel ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

SAÇLARA SOMON DNA'SI: Son dönemlerde cildin yenilenmesi ve yaşlanma etkilerini azaltmak için kullanılan somon DNA'sı saç bakımında da yeni trend. İçeriğindeki 'Saf Hyaluronik Asit' ve 'Somon Balığı' spermlerinden elde edilen DNA molekülü sayesinde, saç hücrelerinde yenilenme sağlar ve canlandırma etkisi yaratır. Somon balığı spermlerinden elde edilen DNA molekülleri, saç derisine enjekte edilir.

PRP İLE GÜÇLÜ SAÇLAR: Geniş bir kullanım alanı bulunan PRP, son yıllarda saç sağlığı alanında da kullanılan popüler yöntemlerden biri. Saça uygulanan PRP (Platelet Rich Plasma), kişinin kendi kanındaki materyaller kullanılarak saçlı deri dokusunun ve içindeki saç köklerinin onarılmasıdır. Kısa süre içerisinde, kolay uygulanabilen ve etkili sonuçlar veren bu yöntem, saç kaybını durdurur, saç tellerini güçlendirerek daha bakımlı ve dolgun saçlara sahip olmanızı sağlar. PRP işleminde kişinin kendi kanı kullanıldığı için hiçbir alerji ve kanla bulaşan hastalık riski taşımaz. İyileşme süreci, içerik dolayısıyla çok kısadır. Uygulama bölgesinde doku gelişimi başlar, hasar görmüş zayıf saç folikülleri onarılır. PRP, hem kadınlar, hem de erkekler için sonucu çok memnun edici bir uygulamadır. Üç ay, ayda bir seans ve altı ayda bir kez tekrarlanarak başarılı bir sonuç elde ediliyor.

SAÇ MEZOTERAPİSİ: Durağan hale geçen saç köklerini harekete geçirerek, saçlarınızın yeniden sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar. Artık somon DNA'sı mezoterapide de kullanılıyor. Saç köklerini aktif hale getiren bu yöntem, bugüne dek uygulanmış pek çok klasik yönteme göre en başarılısıdır. Ayrıca aynı amaçla kullanılan ilaçlara göre de daha etkilidir. İlaçlar küçük dozlar ve de bölgesel oldukları için yeterince olumlu sonuç vermezken, herhangi bir yan etkisi olmayan saç mezoterapisi büyük oranda olumlu sonuçlar vermektedir. Kişinin ihtiyacına göre 4-10 seans tekrarlanan bu yöntem, çevresel koşulların saçınızda yarattığı olumsuzlukları hızla siler.

KÖK HÜCRE İLE DAHA GÜÇLÜ SAÇLAR: Kök hücrelerin yenileyici ve tamir edici özelliği saç bakım alanında da çığır açıyor. Dökülmeyi durduran, ince saçları kalınlaştıran ve yeni foliküllerin oluşmasına zemin oluşturan kök hücre tedavisi kıl follikülü kaynaklı hücre kültürlerinden elde edilen özel yöntemlerle elde edilen kıllı kök hücrelerinin saç derisine enjekte ediliyor. Bu yöntem doğum sonrası, menapoz sonrası, genetik saç dökülmelerinde oldukça etkili olduğu gibi saç ekiminde de nakledilen saç folliküllerin tutunmasını kolaylaştırıp bu folliküllerin canlılığını artırıyor. Diğer yandan, yeni saç çıkmasını uyarıyor. Kişiden alınan 5-6 greft ve 50 cc kan laboratuvarlarda çalışılarak bir ayda milyonlarca kıllı kök hücre üretiliyor. Kişi ayda bir üç seans olarak bu işlemi yaptırır. Her bir seansta 30 milyon kıllı kök hücre kişiye enjekte edilir. Yan etkisi yoktur. İncelmiş saçları olanlarda, saç seyrekliği olanlarda, saç ekimi sonrasında sıklığı artırmak amacıyla ve saç ekiminden mağdur olup düzeltme operasyonu için yeterli gerft sayısı olmayan, tek seansta tüm kapatmalar için yeterli sayıda greft alınmayan kişiler için oldukça etkili bir yöntem.

ÖĞLE ARASI SAÇ, KAŞ TAKVİYESİ: Kaşının ve saçının seyrek olduğundan şikayet ediyor ancak bunun için bir şey yapacak zaman bulamıyorsanız öğle tatilinizde saç ve kaç yoğunlaştırma işlemini yaptırabilirsiniz. Yaklaşık bir saat süren yöntemle saçınızı kestirmeden saç takviyesi yaptırabilirsiniz. Bu yöntemde saçlar kısım kısım kısaltılıyor ve uzun saçlarınız bu bölümleri kapatıyor. Bu bölümlerden alınan bir miktar saç eksik bölgelerinize yerleştiriliyor. Bu yöntem saçlarınızın daha dolgun ve bakımlı görünmesini sağlıyor. Kaşlarda yoğunlaşma isteyenler için ise aynı yöntemle kaş ekimi yapılabiliyor.

ERKEKLER İÇİN SAKAL VE BIYIK TASARIMI: Estetik ve bakımlı görünmek sadece kadınlar değil erkekler için de önemli. Sakal ve bıyık erkeklerde saçlar kadar estetik bütünlüğün gereğidir. Doğuştan genetik olarak sakalsızlık, sakalkıran ya da yanık, travmalar gibi yüz bölgesinde herhangi bir nedenden dolayı kılın gelişmediği bu durumlarda FUE tekniğiyle tek tek alınan kıl folikülleri kılsız alanlara naklediliyor. İyileşme 7-10 gün aralığındadır. Kişiler 15 gün sonra, traş olmaya başlayabilirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saçlarınızdan yılın yorgunluğunu atın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN