Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2016 cilt bakım trendleri

Giriş Tarihi: 29.12.2015
2016 cilt bakım trendleri

Yeni yıl taptaze umutlar, yeni başlangıçlar demek. '2016 benim yılım olsun' diyorsanız, sadece ruhsal olarak değil fiziksel olarak da yenilenmenin tam zamanı

Yeni yıla girerken daha bakımlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Bunun için çok vakit ayırmanıza da gerek yok. Gelişen teknoloji sayesinde yarım saatte tertemiz, sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkün. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Gökhan Okan, kısa zamanda zahmetsiz güzellik sunan 2016 yılı cilt bakım trendlerini anlattı... Gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri kozmetik alanında da ciddi ilerlemelerin yolunu açtı. Günlük hayatı etkilemeyen, iyileşme süresi kısa olan ve daha hızlı sonuç alınan yöntemlerle daha bakımlı ve güzel bir cilde sahip olmak mümkün. İşte 2016 yılında popülerliği daha da artacak olan cilt bakım yöntemleri:
GÜZELLİĞİN SIRRI KENDİ KANINIZDA: Kişinin kendi kanından elde edilen ve büyüme faktörlerinden zengin plasma ile cildin yenilenmesini sağlayan PRP (platelet rich plasma), 2016 yılının da en fazla tercih edilen cilt tedavi yöntemlerinden biri olacak. PRP'de elde edilen plazma, minik iğneler yoluyla cilt altına enjekte edilerek ciltte onarılma ve yenilenme sürecini başlatılır. PRP tedavisi, iki-dört haftalık aralıklarla, toplam üç ile dört seans arasında uygulanır. İşlem esnasında ağrı hissedilmemesi için hastanın yüzüne ağrı kesici özelliği olan krem sürülür, cildin uyuşması sağlanır ve sonrasında işlem gerçekleştirilir. PRP tedavisi ile ciltte canlılık, sarkmada hafifleme, lekelerde açılma, kırışıklarda hafifleme, izlerde azalma sağlanır. Kişinin kendi kanı ile yapılan bir işlem olduğu için yan etkisi yok denecek kadar azdır.
OVAL BİR YÜZ İSTEYENLERE BOTOKS: 2016 yılında yüzünüzün keskin hatlarını yok etmek, daha yumuşak hatlara sahip olmak isteyenlerin imdadına botoks yetişiyor. Yüzün üst kısmı ve göz çevresindeki çizgilerin yok edilmesinde oldukça etkili bir yöntem olan botoks, son yıllarda yüze oval bir görüntü vermek ve yüz hatlarını düzeltmek amacıyla da uygulanıyor. Botoks yöntemiyle çenenin iki yanında bulunan masseter kasları zayıflatılır ve çenenin genişliği azaltılır. Bu işlem için en uygun olan hastalar, çiğneme kaslarının yoğunluğu nedeniyle yüzü geniş görünen kişilerdir. Uygulama öncesi hastanın çiğneme kaslarının gücü tespit edilir, sonrasında kasın belirli noktalarına enjeksiyon yapılır. İşlemden önce hastaların ilaç hikayeleri, hastalıkları olup olmadıkları sorgulanır. Etkisi üç-dördüncü günde görülmeye başlar, 10'uncu günde tam etki görülür, yüz daha oval bir şekil alır.
AKNE İZLERİNE MİKRO İĞNELER: Birçoğumuz için kabusa dönen akne izlerinden mikro iğnelerle kurtulmak mümkün. Bir silindir üzerine sıralanmış mikro iğneleri olan bir tedavi yöntemi olan dermorollerde 0.5 mm ile 2 mm arasında değişen mikro iğneler, silindir şekilde hareket ettirilerek deride mikro kanallar açar, mikrokanal oluşumu ise ciltte yeni oluşmuş yara gibi algılanır. Bu şekilde ciltte yeni kolajen, elastin salgısı artmış olur. Ciltte aynı zamanda yeni damar oluşumu sağlanır. Bu şekilde akne izlerinde hafifleme elde edilir. Dermoroller işlemi tek başına yapılabileceği gibi PRP ve lazer işlemi ile de beraber uygulanabilir. Dermoroller tedavisi uygulanmadan önce deri yüzeyine ağrı kesici özelliği olan anestezik krem sürülür ve cildin uyuşması sağlanır. İşlem esnasında mikro kanallar açılır. Sonrasında sürülecek olan kremler tedaviye olumlu etki yaratmaktadır. Tedavi sonrasında güneşten korunmak önemlidir. Kesin sonuç için bu yöntem ayda bir seans olacak şekilde, dört-altı seans uygulanmalıdır.
SARKAN CİLDE DOLGU: Dolgu enjeksiyonu ciltte gelişen volüm kaybını ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. Dolgu uygulamasında amaç deride bulunan boşluğu doldurmaktır. Dolgu amaçlı çok sayıda madde piyasada mevcuttur. Tercih edilen maddeler, derideki etki süresine göre kısa ya da uzun süreli olmaktadır. En sık tercih edilen dolgu maddesi hyarülonik asittir. Su tutma özelliğine sahiptir. İşlem öncesi kişinin cildine ağrı kesici özelliği olan krem sürülerek cildin uyuşması sağlanır. Sonrasında ilaç cilde verilir. Etkinliği dört-altı ay arasında değişmektedir. Önceleri dolgu uygulaması ağız çevresi ve gülme çizgilerini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmaktaydı. Son senelerde dolgu uygulaması özellikle dudak büyütme amacıyla da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde dolgun, hacimli dudaklara kavuşmak mümkün olmaktadır. Yüze hacim kazandırmak amacıyla yapılan dolgu işlemi son yıllarda güncel olan bir diğer işlemdir.
A VE C VİTAMİNİ İLE GENÇLEŞİN: Günümüzde her gün yeni bir dermokozmetik ürün piyasada yer alıyor. Tercih edilecek dermokozmetik ürünün içeriğinde bulunan etken maddenin türü, ürün içeriğindeki konsantrasyonu ve başka aktif maddelerle bir arada bulunup bulunmaması; etkisi açısından büyük önem taşır. Bitkisel kökenli yaşlanma karşıtı ürünler son yıllarda popülerlik kazanmaktadır. Vitamin A, etkinliği cilt bakımındaki etkisi en çok araştırılmış antiaging ürün olma özelliğine sahiptir. Ancak cildi nadiren tahriş edebilir, bu yüzden cildi alıştırarak kademeli olarak kullanımı önerilir. Vitamin C ise antiaging özelliğinin yanında cilt lekelerinin de açılmasında oldukça etkilidir. Bu meyve asitleri, cilt lekelerinin açılmasında faydalı olduğu kadar yaşlanmayı geciktirici özelliğe de sahiptirler. Yeni moleküllerde çok sayıda dermokozmetik ürün, tek başlarına ya da aynı üründe farklı kimyasal madde ile bir arada piyasaya sunuluyor. Ürünleri kullanmadan önce etkinliğinin bilimsel çalışmalarla gösterilmiş, hipoalerjenik olup olmadığına bakılmalı ve uzun dönemli takipleri yapılmış ürünler olmasına dikkat edilmelidir.
KİMYASAL PEELİNG İLE LEKELERE VEDA EDİN: Sadece sonbahar ve kış aylarında uygulanan kimyasal peeling ile ince kırışıklıklar, kuruluk, leke ve akne izleri tedavi edilir. Tüm ciltlerde uygulanabilecek olan bu yöntemle, yaz sonrası kalınlaşan derinin üst tabakası ölü hücrelerden arındırılır. Böylece derinin mat ve soluk görünümü giderilir, daha parlak ve gözenekleri sıkılaşmış taze bir cilt oluşturulur. Peeling sonrası ciltte hafif bir soyulma, kabuklanma ve kepeklenme beklenir. Bu süreç üç-beş gün arasındadır. Bu yüzden yılbaşı gününe parlak bir ciltle girmek isteyen kişiler son güne peeling işlemini bırakmamalıdırlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 cilt bakım trendleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN