Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Domuz gribi' gitti 'mevsimsel grip' geldi

Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu uzmanları: Halk arasında domuz gribi de denilen H1N1 virüsü artık mevsimsel gribe dönüştü. Ölümler, ancak ağır kronik hastalığı olan kişilerde görülebiliyor. Vaka sayısında ise anormal bir artış yok

Giriş Tarihi: 8.1.2016
'Domuz gribi' gitti 'mevsimsel grip' geldi
Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu "domuz gribi" olarak bilinen "Influenza A/H1N1" virüsünün "mevsimsel" gribe dönüştüğünü bildirdi. Komisyon, "Korkmaya, paniğe gerek yok. Bu virüs etkisini kaybederek mevsimsel gribe dönüştü. Ölümler ise ağır kronik hastalıkları olan ve bağışıklık sistemi düşük kişilerin virüse yakalanmasıyla tetikleniyor" bilgisini verdi. 7 yıl önce Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan Grip Bilim Komisyonu, grip vakalarını inceleyip virüsün izini sürüyor. Komisyonun izlediği virüslerden biri de 2009'da resmi kayıtlara göre 8 bin 300 civarında ölüme neden olan H1N1 virüsü. Ya da daha bilinen adıyla domuz gribi... Halk sağlığı, enfeksiyon, göğüs hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanlarından oluşan komisyon üyelerine göre grip vakalarında genel algının aksine büyük bir artış yok. İşte komisyondaki uzmanların görüşleri:

'ARTIK DOMUZ GRİBİ DENİLMİYOR'

* Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. F. Nur Baran Aksakal: Komisyonumuz düzenli olarak toplanıp değerlendirmeler yapıyor. Sezon boyunca genel sonuçları izliyor, laboratuvarlardan çıkan virüs tipleri hangileri onların üzerinde çalışıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü'nün Kuzey ve Güney Yarım kürede izlediği vakalara bakıyoruz. Buna göre grip aşısı üretiliyor. Ve bu sezonda gördüğümüz vakalar ile geçtiğimiz grip mevsiminde görülen vakaları karşılaştırıyoruz. Grip vakaları beklenilenin üstüne çıktı mı diye sürekli kontrol halindeyiz. Okulları kapatma, müdahale etme noktasına geldi mi diye izliyoruz. Ama bu grip mevsiminde böyle bir alarm durumu yok. Vaka sayılarında büyük bir artış yok. Sonuçta gribi tamamen kontrol altında almak mümkün değil. Bunu yapabilmek için halkın tamamının aşı olmuş olması gerekir. Ama maalesef bizde aşı oranları çok düşük. Ülkemizde daha sansasyonel olduğu düşünülerek domuz gribi ismi kullanılıyor. 2009 sonlarından itibaren bu isim terkedildi. 2009'da ortaya çıkan H1N1 virüsü tüm dünyada dolaşımına devam ediyor. Genetik yapısı değişmedi. Bağışıklık gelişti. Mevsimsel gribe dönüştü. H1N1 ağır kronik hastalığı olanlarda görüldüğünde öldürücü olabiliyor.

'EN YAYGIN olanı H1N1 VİRÜSÜ'

* Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Şu anda ülkemizde dolaşımda "Influenza A/H1N1", "Influenza A/H3N2" ve "Influenza B" adlı 3 virüs var. Ağrılıklı olarak 100 kişiye baktığımızda en çok görülen virüs ise H1N1 virüsü. Bu da 2009'da o dönem için domuz gribi dediğimiz virüs. Ancak H1N1 virüsünde genetik bir değişiklik gözlenmedi. O dönem ilk defa karşılaşıldığı için kişiden kişiye çok çabuk geçiyordu. Ve daha çabuk bulaşıyordu. Yani bulaştırıcılığı yüksekti. Ama artık normal grip seyrine dönüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Domuz gribi' gitti 'mevsimsel grip' geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN