Türkiye'nin en iyi haber sitesi

mikrop saçıyor

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Başkanı Ural ile ilgili olarak, "Bu arabalar kullanıldıktan sonra eller yıkanmazsa, ciddi enfeksiyonlara neden oluyor" dedi.

Giriş Tarihi: 13.1.2016 14:30
Market arabaları mikrop saçıyor
''Kullandıktan sonra eller yıkanmazsa enfeksiyonlara neden oluyor''

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Ural, mikropların ve sepetlerin özellikle plastikten yapılan yüzeylerinde çok uzun süre barınabildiğini belirterek, "Bu arabalar kullanıldıktan sonra eller yıkanmazsa, ciddi enfeksiyonlara neden oluyor" dedi.

Ural, yaptığı açıklamada, günlük hayatta topluma açık kullanım alanlarından enfeksiyon kapılarak, ciddi hastalıklarla baş etmek durumunda kalınabileceğini ifade etti.

''Alışveriş merkezleri de enfeksiyon riski taşıyor''

Dikkat edilmediğinde ortak kullanım alanlarının çok önemli problemlerine yol açtığını anlatan Ural, enfeksiyon riski taşıyan yerlerden birinin de alışveriş merkezleri olduğunu dile getirdi.

Merdiven korkuluklarının da riskli olduğunu bildiren Ural, tuvaletten çıkan veya aksıran kişilerin elini yıkamadan buraya dokunması durumunda yayılan mikrobun, hastalığa yol açabileceğine işaret etti.

"Top havuzları da risk taşıyor"

Çocuklarını hastalıklardan korumaları konusunda ailelere uyarılarda bulunan Ural,"Özellikle çocukların oynadıkları top havuzları ciddi risk taşıyor. Çünkü daha önce veya o anda aksıran, ishali ve sarılığı olan bir çocuk orada oynamış olabilir. Çocuklar o topları ağızlarına götürüyor. Onların güvenli olup olmadığı mutlaka denetlenmeli. O toplar için özel bir temizlik gerekiyor. Normal suyla yıkamak yeterli değil. Bazen çamaşır suyuyla yıkayıp durulamak gerekiyor ama çamaşır suyunun kokusu da çocukları rahatsız ediyor. Bu nedenle oyun alanları çok sık temizlenmiyor. Çocukların o alanlarda oynamasına karşıyım."ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Market arabaları mikrop saçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN