Türkiye'nin en iyi haber sitesi

na karşı basit tedbirler

Kula Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız, nın ortaya çıkışı ve şap hastalığından korunma yolları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 15.1.2016 16:21
Şap hastalığına karşı basit tedbirler
''Şap hastalığından korunmak için hayvanlar aşılanmalı''

Dr. Ayyıldız,, " daha çok koyun, keçi, sığır, manda gibi çift tırnaklı hayvanlarda ağız içinde tırnak, meme ve deri gibi bölgelerde yaraların oluşmasıyla görülen virüs dediğimiz küçük mikroplarla bulaşan bir hastalıktır. Gerekli tedbirler alındığında insanlara bulaşma ihtimali neredeyse yoktur. Şap hastalığından korunmak için başta hayvanlar aşılanmalı ve hayvancılıkla uğraşan kişiler hijyen konusunda bilinçli olmalıdır. dedi.

''Ahırda su geçirmeyen kıyafetler giyilmeli''

"Hayvan bakıcıları için en başta yapılması gereken şey bir veteriner hekime danışmaktır." diyen Ayyıldız, "Hayvancılıkla uğraşan kişiler, basit tedbirler alarak hem kendi larını hem toplum sağlığını korumalıdır. Hayvan bakıcıları ahırlarda yıkanması kolay su geçirmeyen kıyafetler (tercihen tulum) giymeli, ahırdan çıkınca bu kıyafetleri fırça ve deterjan yardımıyla temizlemelidir. Ahırların temizliğinin düzenli olarak yapılması havalandırmanın ve aydınlatmanın yeterliliğinin sağlanması önemlidir. şeklinde konuştu.

''Temizliği ve bakımı uygun makinelerle sağım yapılmalı''

Ayyıldız açıklamasını şöyle tamamladı: "Sağımın tercihen temizliği ve bakımı uygun olan makinelerle yapılmalı, el ile yapılıyorsa eldiven kullanılmalı, sağım öncesi ve sonrası eller dezenfektanla yıkanmalıdır. Çiğ süt ile temastan kesinlikle kaçınılmalıdır. Ahırların ve kümeslerin rutin temizliği dışında bir uzman görüşü alınarak nitelikli temizliği yapılmalı gerekirse kireç ile boyanmalıdır. Hayvancılıkla uğraşan kişiler kullanımı zorunlu olan tek kullanımlık bone, eldiven, iş gözlüğü gibi malzemeleri kullanmaktan kaçınmamalıdır. Böylece kişi üzerine sıçrayıp hastalık yapabilecek her türlü salgı, dışkı ve idrardan korunmuş olur. Şap hastalığı insana hayvanlardan deri, salgı, dışkı gibi bilinçsiz temas yoluyla ve çiğ süt içilmesi, çiğ süt kullanılarak yapılan süt ürünlerinin tüketimi gibi yollarla bulaşır. Şap hastalığına yakalanan kişilerde ateşlenme, yorgunluk; ağız, gırtlak boğazda kesecikler, deride kabarcıklar ya da yara şikayetleriyle ortaya çıkar. Hastalık insandan insana bulaşmaz. Ancak viral bir hastalık olduğundan çok çeşitlidir ve tam bir tedavisi yoktur. Hastalıkla en etkin mücadele alınacak basit fakat etkili tedbirlerle sağlanır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şap hastalığına karşı basit tedbirler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN