'da salgını

'nın Lagos eyaletinde salgını nedeniyle 92 kişi gözlem altına alındı, bir hastane kapatıldı.

Giriş Tarihi: 18.1.2016 11:22
Nijerya'da lassa sıtması salgını
Lagos Müdürü Dr. Jide İdris, düzenlediği basın toplantısında, Kaduna eyaletinin Zaria şehrindeki Ahmadu Bello Üniversitesi'nde 25 yaşındaki bir öğrencinin, Lagos'a ulaştıktan sonra ateş, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü şikayetiyle 9 Ocak'ta Ahmediye Hastanesi'ne başvurduğunu söyledi.

teşhisinin 15 Ocak'ta kesinleşmesinin ardından bu hastanın eğitim hastanesine sevk edildiğini kaydeden İdris, hastayla temas eden 15 kişi ile 25 sağlık görevlisinin de 21 gün zorunlu gözlem altında tutulacağını, bu kişilerin irtibat bilgilerinin de gelecekteki takipler için muhafaza edileceğini belirtti.

Salgın nedeniyle 92 kişi gözlem altına alındı

İdris, virüsün tespit edildiği Ahmediye Hastanesi'nin mühürlendiğini, bunun yanında ülkedeki salgın nedeniyle toplamda, hastalarla temas eden 92 kişinin gözlem altına alındığını bildirdi.

Ahmediye Hastanesi sözcüsü Kasım Akinreti de yaptığı açıklamada, Lagos eyalet yönetimi hastaneyi mühürlemek için geldiğinde bütün hastaların hastane içinde olduğunu ve gözlem altında tutulduğunu dile getirdi.

Toplamda 92 kişinin gözlem altına alınarak federal eğitim hastanesine sevk edildiği, salgının çıkış yeri olan Zaria kasabasındaki diğer kişilerle de irtibata geçilmesi için gerekli adımların atıldığı, salgının yayılmasını engellemek için ateşi 38,5'in üzerine çıkan herkesin toplumdan ayrı bir yerde gözlem altına alınması gerektiği kaydedildi.

Ülkede, ayrıca, tüm yüksek ateş vakıalarının en yakın sağlık kuruluşuna bildirilmesi istenirken, hasta ile temastan sonra 1 ila 3 hafta kuluçka süresine sahip Lassa virüsüne karşı bölge halkının dikkatli olması çağrısı yapıldı.

Sağlık Bakanı Isaac Adevole, ülkede en az 41 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Ebola salgınıyla aynı hastalık grubunda yer alan Lassa hastalığının Ebola'ya göre daha hafif ve erken teşhis durumunda tedavisinin mümkün olduğu belirtildi. Besin kaynaklarının kirlenmesi sonucu farelerden insanlara geçtiği belirtilen ve akut bir hastalık olarak nitelendirilen Lassa sının ağır kanamalara yol açabilirken, ağır vakaların ölümle sonuçlanabildiği kaydediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nijerya'da lassa sıtması salgını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN