Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Karlı havalarda dar kıyafet giymeyin''

Samsun'da Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.Kamil Yener, karlı ve buzlu havada eller cepte yürünmemesi gerektiğini hatırlatırken, "Karlı havada hareket kabiliyetini kısıtlayan dar kıyafetler giymeyin" uyarısı yaptı.

Giriş Tarihi: 19.1.2016 16:35
''Karlı havalarda dar kıyafet giymeyin''
''Dar kıyafetler hareket kabiliyetini azaltıyor''

Atasam Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Kamil Yener, karlı havada artan sakatlanma riski ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Karlı ve sisli havalarda görüş uzaklığının azalmasının trafik kazalarında artışa yol açtığı, yayaların karlı, buzlu, kaygan zeminlerde yürümesini güçleştiği belirtildi. Dr.Yener, bu konuda şöyle dedi:

"Buzlu yolda ellerin cepte olması, büyük adımlar atılması ye daha çok neden olmaktadır. Yürürken düşmeleri azaltmak için bazı önlemler alınabilir. Dar kıyafetler hareket kabiliyetinizi azaltır. Yanlış ayakkabı seçimi düşmelere ve ayak bileği burkulmasına neden olur. Tabanı kaygan olmayan altı lastik ve tırtıklı ayakkabılar giyilmelidir. Özellikle ayak bileği yaralanmalarını önlemek için bileği kavrayan botlar tercih edilmelidir. Yürürken küçük ve dengeli adımlar atın. Mümkünse dik yokuşları inip çıkmayın. Merdiven inip çıkarken trabzanları kullanın."

Düşme ve çarpma durumunda bunlara dikkat!


Düşme veya ardından hareketle artan ağrının, şekil bozukluğunun, ödem ve kanama nedeniyle şişkinlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmesi gerektiğini vurgulayan Op.Dr.Kamil Yener, şöyle konuştu:

"Kırık oldukça ağrılı bir durumdur ve genellikle insanı tedbirsiz yakalar. Acil durumlarda geçici olarak sargılama uygulaması ve hastayı hareketsiz hale getirmek önem taşır. Hastayı kıpırdatmak ya da pozisyon vermeye çalışmak, kırığın durumunu ve yerini tam bilemeyeceğimiz için büyük risk oluşturur. Hastayı bilinçsiz hareket ettirmek, iç kanamayı artırabileceği gibi acı duyulmasına da neden olur. Kırık şüphesi varsa, kırık kemik uçlarının çevresindeki damar, sinir gibi yumuşak dokulara zarar vermemesi için kırık uçları mümkün olduğunca hareketsiz tutulmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Karlı havalarda dar kıyafet giymeyin''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN