Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nde neler yapılır

nde nelere dikkat edilmeli?“Kötü geçen tüm ameliyatlar arasında burun estetiği düzeltilmesi en zor olan ameliyattır, bu nedenle çok dikkat edilmelidir” diyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, burun estetiği yaptırmak isteyenlerin ameliyatı planlarken bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 09:47 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 09:49

ameliyatı, burnu kısaltmak ya da uzatmak, şeklini ya da hatlarını değiştirmek, burun deliklerini daraltmak veya burun ucu düzeltmeleri gibi şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan cerrahi işlemleridir.

Burundaki şekil bozukluğu sizin istekleriniz ve yüzün genel özellikleri ile uyumlu olacak şekilde cerrah tarafından planlanır. Burnun üst kısmı kemik, altı kısmı ise kıkırdak dokudan oluşur. Cerrah burundaki şekil bozukluğuna göre kemik ve kıkırdak doku müdahalesi gerektirebilir. Burun estetiği ameliyatları çeşitli teknikler ile gerçekleştirilebilir. Hastalarımızın birçoğu kapalı teknik, açık teknik, kırmandan burun estetiği gibi teklifler ile gelir. Hastanın burnuna hangi tekniğin uygulanması gerektiğine plastik cerrah karar vermelidir. Çünkü hangi teknik uygulanırsa uygulansın bütün plastik cerrahi operasyonlarda amaç ameliyat olduğu belli olmayacak kadar doğal, yüzün geneliyle uyum sağlayan bir güzellik, burnun tüm işlevlerini yerine getirecek kadar sağlıklı bir burun yapmaktır. Burada önemli olan ise seçilen cerrahın tecrübesi ve başarısı ile hastanın genetik mirası, cilt kalitesi, yaşı ve sağlıklı yaşam tarzıdır.

Burun estetiği ameliyatlarında burunda yapılacak düzeltmenin boyutu, hastanı ve cerrahın tercihine göre lokal ya da genel anestezi uygulanabilir. Lokal anestezide hasta uyanık olur, bölgesel uygulamalar ile ameliyat sırasında hiçbir şey hissetmez. Genel anestezide ise hasta uyur haldedir, ameliyat tamamlandıktan sonra uyandırılır.

Burun estetiğinde nelere dikkat edilmeli?


Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci artık daha kısa ve rahat

Burun estetiği ameliyatı sonrası tampon yerine atel kullanılıyor. Atel kullanımı iyileşme sonrası süreci hasta açısından kolaylaştıran bir aparattır. Günümüzde plastik cerrahlar modern alet ve teknikler kullanıyor. Böylece ameliyatlar sırasında dokulara daha az zarar görüyor, cerrahlar daha hassas çalışabiliyor. Bu sayede ameliyat sonrası morarma, ödem gibi komplikasyonlar daha az oluyor. Hasta daha çabuk iyileşerek kısa bir süre sonra normal hayatına devam edebiliyor.

Ameliyat sonrası belli bir süre cerrahın verdiği tavsiyelere tam anlamıyla yaşamak gerekir. Buruna darbe alma ihtimali olan aktivitelerde tedbirli olmak, ameliyat bölgesini güneş ışıklarına maruz bırakmamak, iyileşme süresinde sigara ve alkolden uzak durmak, sağlıklı beslenmek ve dinlenme sürelerini uzatmak iyileşme süresini kısaltır, daha çabuk bir iyileşme sağlar.

Burun estetiği ameliyatlarında milimetrik değişiklikler burnunuzun görünüşünde büyük değişikliklere yol açabilir. Birinci burun estetiği ameliyatının başarılı geçmesi çok önemlidir. Çünkü sonraki ameliyatlar hem hasta hem de cerrah için giderek zorlaşır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatınızı her açıdan çok planlamalı, cerrahınızı ve hastanenizi çok dikkatli seçmelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burun estetiğinde neler yapılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN