Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nın yararları

nın faydaları nelerdir? Beyazlatma işlemi minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 11:12 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 11:19

lerin renklerinin değişimine yol açan çeşitli faktörler vardır. Bunların bir bölümü iç, bir bölümü dış faktörlerdir. Örneğin yaşlanmamız, içtiğimiz ilaçlar ve beslenme alışkanlıklarımız içsel faktörler; çay, kahve, kırmızı şarap gibi yiyecek ve içecekler de dış faktörleri oluştururlar.

(bleaching); çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini; kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan kozmetik bir çözümdür.
Diş beyazlatma için çok değişik ürünler mevcuttur. Piyasada satılan ve bilinçsizce kullanılan birçok ürünün bilimsel olarak kanıtlanmış beyazlatma etkinliği, yan etkileri ve kalıcılığı tartışmalıdır.

İki tip beyazlatma işlemi vardır:

1- Hekim tarafından klinikte uygulanan yöntem (Ofis bleaching)

2- Hastanın evde kendi uygulayacağı sistem (Home bleaching)

1- Ofis bleaching; Bu beyazlatma yöntemi; klinikte ve genellikle 40-50 dakika kadar süren bir işlemle uygulanır.

Dişlere beyazlatma jeli (karbamid peroksit) sürülerek bir süre (genellikle 20-30 dakika) beklenir. Daha sonra jel dişler üzerinden uzaklaştırılır. Kimi durumda –eğer dişler istenen tonda açılmamışsa- aynı işlem bir kez daha tekrarlanır. Bazı sistemler ışın ile çalışır. Dişler sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır. Halojen ışık kaynağı ya da laser cihazı ile olan beyazlatmalar için farklı tipte maddeler mevcuttur.

Diş beyazlatmanın faydaları nelerdir?


2- Home bleaching; Bu yöntemde ağızdan ölçü alınarak beyazlatma yapılacak tüm dişleri kapsayacak şeffaf bir kalıp hazırlanır. Hasta bu kalıbın içine hekim tarafından verilen jelleri sıkarak her gün, belli saatlerde dişlerine elbise gibi geçirerek uygular. İlacın konsantrasyonu düşüktür. Bu nedenle bir hafta ile 10 gün arasında işlem tamamlanır. Kimi zaman dişetlerine ilacı taşırarak tahrişlere neden olunabilir. Hastaların her zaman direktiflere çok iyi uyamayışı nedeniyle genellikle ofiste hekim tarafından uygulanan yöntemler tercih edilir.

Beyazlatma sonrasında seyrek olarak " sıcak-soğuk hassasiyeti " görülebilir. Ancak bu durum 1-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Beyazlatma işlemi diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.
Açılan rengin kalıcı olması özen ister. Aşırı sigara, kahve, kola ve çay tüketenler beyazlatma işleminden sonra bu alışkanlıklarından vazgeçmez iseler, kısa zamanda renk %10-20 geriye dönebilir.Genellikle beyazlatma yaptıran hasta 6 aylık periyotlarla kontrol edilir. Yaklaşık bir yıl sonra işlemin tekrarlanması gerekebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş beyazlatmanın yararları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN