çekilmesi tedavi

Giriş Tarihi: 20.1.2016 12:18 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 12:20

çekilmesi nasıl tedavi edilir? eti çekilmesi, diş köklerini kaplayan diş etlerinin çeşitli nedenlerden dolayı zamanla kaybolması ve diş köklerinin açıkta kalmaya başlamasıdır.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

kaybına kadar gidebilen çekilmesi ağzın görünüşünü de önemli ölçüde bozmaktadır.
Neden Olur?
Genetik sebeplerden kaynaklanan diş eti hastalıkları
Hatalı yapılan diş kaplamaları
Protezler
Kötü dolgular

Yukarıdakiler gibi hastanın pek de elinde olmayan nedenlerden dolayı diş eti çekilmesi meydana gelebilir. Ancak bunlar çok sık karşılan nedenler değildir.

Sigara
Diş taşı
Yanlış ağız bakımı

En genel diş eti çekilmesi nedenleridir. Diyabetin (şeker hastalığı) de sebep olduğu diş eti çekilmesi löseminin de yan etkilerindendir.

Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Dişeti Çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Gingivitis, dişetinin iltihabi hastalığıdır. Bu aşamada iltihap sadece dişetini etkiler ve henüz alttaki kemik dokusunda kayıplar yoktur. Bu nedenle röntgen filmlerinde herhangi bir belirti göstermez. Gingivitisin daha ileri bir dişeti rahatsızlığına dönüşmemesi için, 6 ayda bir yapılacak diştaşı temizliği ve lazer uygulamaları gerekir. Diştaşı temizliğini takiben lazerli dezenfeksiyonların gingivitis tedavisini önemli oranda desteklediği bilinmektedir. Gingivitis bu sayede daha ileri bir dişeti ameliyatı gerektiren hastalığa dönüşmez.
Periodontitis ise, (halk arasında "piyore" diye de bilinen ) dişi çevreleyen kemikte erimelere neden olan bir dişeti hastalığıdır. Bu hastalık, dişlerin etrafında abseler oluşmasına, dişlerin sallanmasına, dişlerin yer değiştirmeye başlamasıyla dişler arasının yelpaze gibi açılarak birbirinden uzaklaşmasına ve en sonunda dişlerin kaybına neden olur. Dokulardaki bu yapısal değişiklik "periodontal cep" diye adlandırılır. Periodontitisin tedavisinde dişeti ameliyatı ve lazer ile hastalıklı dokuların temizlenmesi gerekir.
Periodontitis, bazı ender formları dışında, çok yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Uzun yıllar sinsice varlığını sürdürebilir. Tüm bu zaman içinde, lenf ve kan yoluyla yayılarak, tüm vücudu ve önemli organları etkileyen bir enfeksiyon odağı olma özelliği taşır.
Eğer, ailede erken yaşta diş kayıpları, dişeti çekilmeleri, dişlerin sallanması, dişlerin uzaması ve dişeti hastalığı söz konusuysa kişilerin lazer tedavisini dişhekimlerinden talep etmeleri gerekmektedir. Yapılan dişeti tedavileri sonrasında iyi bir ağız hijyeni devamı ve hastalığın tekrarlamamsı için döner başlıklı diş fırçası kullanmak şarttır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş eti çekilmesi tedavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN