Türkiye'nin en iyi haber sitesi

deki acil durumlar nasıl anlaşılır?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 11:12

deki acil durumlar nelerdir? Gözde görmenin aniden kaybolması durumunda çok acil göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Ani görme kaybının nedeni gözün retina (sinir) tabakasını besleyen damarın emboli (pıhtı) sonucu tıkanması olabilir. 2 saat içinde göze yapılan müdahale ile kalıcı hasar önlenebilir. Hastaların başvuru süreleri tedavinin başarısını etkileyen en önemli etkendir.

Gözde Acil Durumlar Nelerdir?

Ani görme kaybı

de görmenin aniden kaybolması durumunda çok acil göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Ani görme kaybının nedeni gözün retina (sinir) tabakasını besleyen damarın emboli (pıhtı) sonucu tıkanması olabilir. 2 saat içinde göze yapılan müdahale ile kalıcı hasar önlenebilir. Hastaların başvuru süreleri tedavinin başarısını etkileyen en önemli etkendir.

Gözdeki acil durumlar nelerdir?


Göz yaralanmaları
Acil müdahale gerekmektedir. Delici cisimlerle göz yaralanmaları, künt göz travmaları (yumruk, taş, top vs), kapaklarda kesiler veya zedelenmeler durumunda vakit geçirmeden göz doktoruna vakit geçirmeden göz doktoruna başvurmak gerekir. Bu süre personal loans bad credit connecticut içinde mikrop kapmaması için mümkün olduğunca göze dokunulmaktan kaçınılmaktadır.

Göze yabancı cisim kaçması :
Toz, Kum, Toprak, Sinek gibi yabancı cisimler kaçması durumunda gözünüzü kesinlikle ovalamayın. Gözlerinizi bol su ile yıkayın. Cisim çıkmadıysa veya çıkmasına rağmen batmanız geçmediyse göz doktoruna başvurun.

Göze demir, cam, tahta, bıçak, çivi, kalem, iğne, şiş gibi yabancı cisim saplanması durumunda çıkarılmaya çalışılmadan göz doktoruna başvurmak gerekir.

Göze kimyasal sıvı kaçması
Göze deterjan, çamaşır suları, insektisitler, asitler, alkaliler, yapıştırıcılar, göz yaşartıcı gazlar, boyalar, solventler, kireç, bazı parfümler gibi kimyasal maddeler kaçması durumunda hemen suyla en az 10 dakika bol bol yıkayın. Göz kapağındaki yapışıklıkları önlemek için gözlerinizi sürekli kapatmayın, açık tutmaya çalışarak göz doktoruna başvurun.

Gözde şiddetli ağrı ve kızarıklık

Göz tansiyonunun ani yükselmesiyle oluşabilir. Tedavide geç kalınırsa kalıcı görme kayıpları meydana gelebilir.

Gözde kızarıklık, akıntı, ağrı, görme azalması ve ışıktan rahatsızlık : Gözün saydam tabakası korneanın iltihaplanması (keratit) sonucu oluşur. Tedavide geç kalındığı zaman korneada oluşan pay day money kesafet görmeyi bozar.

Gözde kızarıklık, sulanma ve çapaklanma
Göz nezlesi belirtileridir ve bulaşıcıdır. Tedavi ile ilerlemesi ve bulaşıcılığı önlenir.

Göz kapaklarında şişlik, ısı artışı, görme bulanıklığı, göz hareketlerinde kısıtlık : Göz küresinin etrafındaki yumuşak dokunun iltihaplanması (orbital selülit) nedeniyle görülür. En kısa zamanda tedaviye başlamak gerekir.

Göz sulanması, çapaklanma
Göz yaşı kanalının tıkanarak iltihaplanması (dakriyosistit) alt göz kapağı ve burun tarafında şişlik, gözde sulanma, çapaklanma ve ağrıya neden olur. Biran önce tedaviye başlanmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözdeki acil durumlar nasıl anlaşılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN